SON DAKİKA
Tümü

Ekonomi

Anasayfa / Ekonomi / KAPALIÇARŞI KİLİT!..

KAPALIÇARŞI KİLİT!..

7 Ağustos 2018 / Salı 16:30
Döviz...

Döviz bürolarında kapalı tabelaların öğle saatleri itibariyle açıldığı ancak büyük miktarlarda dolar satışı yapmadığı görüldü. Ayaklı borsa olarak adlandırılan Kapalıçarşı serbest piyasasında ise hareketli anlar yaşanıyor.

Dolar/TL’nin 5.42’lerden dönerek 5.22’den işlem gördüğü serbest piyasada esnaf yeniden tabela kapattı. Kapalıçarşı’daki döviz büroları doları 5 TL’den bozarken satış ise yapmıyor.

‘DÖVİZ BULUNMUYOR’

Piyasadan döviz bulmakta sorun yaşadıklarını ifade eden Osman Saadeti, “Mart ayından bu yana yükseliş durmuyor. Gün içerisinde anlık değişiklikler nedeniyle bir saat önce aldığımız rakama dolar bulamıyoruz. Bulsak bile müşterinin talep ettiği oranlarda döviz bulmak imkansız” dedi.

‘VATANDAŞ ALTIN SATMAYA GELİYOR’

Öte yandan altındaki yükseliş nedeniyle vatandaş çarşıda altın bozduruyor. Düğün sezonunda takılan takılarını bozduranların çoğunlukta olduğunu ifade eden Kemal Erol, “Sabah saatlerinde Cumhuriyet altını yani beşi bir yerde bozduran vatandaş 6 bin 675 TL’ye bozdururken öğleden sonra ise 6 bin 900’e ulaştı. Yani üç saat gibi kısa sürede 225 TL’lik fark oluştu” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NDAN AÇIKLAMA

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yükselen dolar hakkında resmi Twitter hesabından açıklamada bulundu.Kılıçdaroğlu, “Sadece 8 tarım ürününün ithalatına, toplam tarımsal destekten %62 daha fazlası ödendi.” dedi. CHP Lideri’nin mesajı şu şekilde: 

‘TÜRKİYE SAVRULUYOR’ 

“Dedik ki, ‘Tarım tüm ülkelerde stratejik üründür.Desteklenmelidir’ Dünyaya ün salmış tütünümüz vardı. Şimdi yok… Pamuğumuz vardı. Şimdi yok… Yozgat’ın kokulu yeşil mercimeği vardı. Şimdi yok… Anadolu’nun kadim tohumları vardı. Şimdi yok… TUİK verilerine göre; sadece buğday, mısır, soya, ayçiçeği, pamuk, sığır, koyun ve kırmızı et ithalatına 2017 yılında 20,6 milyar TL ödendi. Maliye Bakanlığı kesin hesaplarına göre ise 2017 yılında tüm tarım kesimine verilen destek 12,7 milyar TL.

Acı sonuç: Sadece 8 tarım ürününün ithalatına, toplam tarımsal destekten %62 daha fazlası ödendi. Ve Türk Lirası yabancı paralar karşısında pul olmaya devam ediyor… Ne diyorduk? Türkiye yönetilmiyor, savruluyor…”

Kaynak: Sözcü/ Yeniçağ

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER