SON DAKİKA
Tümü

Ekonomi

Anasayfa / Ekonomi / Kazak Başbakan Mesajı Verdi: ‘ÖRNEK ATATÜRK’

Kazak Başbakan Mesajı Verdi: ‘ÖRNEK ATATÜRK’

12 Kasım 2019 / Salı 02:28
Askar Mamin, Türkiye, Oktay

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Kazakistan Başbakanı Askar Mamin, İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Kazakistan 11. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı sonrası ortak basın toplantısı düzenledi. Kazakistan Başbakanı Askar Mamin, Kazakistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’den bu yana, ülkenin ekonomi politikalarını belirlerken Atatürk’ü örnek aldıklarını dile getirdi.

‘ATATÜRK’Ü ÖRNEK ALIYORUZ’

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anısını yâd eden Kazakistan Başbakanı Askar Mamin, Kazakistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in de aynı şekilde Atatürk gibi modern ve rekabetçi bir ekonomi ortaya koyduğunu belirterek, Kazakistan’ın şu anki Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in de bu vizyonu devam ettirme konusunda bir adanmışlık ortaya koyduğunu dile getirdi.

TÜRKİYE İLE TİCARET GELİŞİYOR

Mamin , Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Kazakh Invest ev sahipliğinde Şişli’deki bir otelde düzenlenen Türkiye-Kazakistan İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile sürekli gelişmekte olan bir iş birlikleri olduğunu belirterek, “Son 15 yıllık süre içerisinde 30 milyar doların üzerinde ürün ve hizmet takası gerçekleşmiştir. Bu da Türkiye’yi bizim ana ticaret ortaklarımız arasında en üst sıraya yerleştirmektedir. 2019’un sadece 9 aylık zamanı içerisinde ikili ticaretimiz yüzde 68’e genişlemiş, 2,3 milyar dolara varmıştır.” Dedi

Kaynak: Yeniçağ

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER