SON DAKİKA
Tümü

Eğitim

Anasayfa / Eğitim / ‘KEÇİÖREN KAMPÜSÜ KAPATILDI’

‘KEÇİÖREN KAMPÜSÜ KAPATILDI’

23 Kasım 2018 / Cuma 15:39
Mektebim...

Türkiye genelinde onlarca kampüsü bulunan Mektebim Okulları’nın kurucusu Ümit Kalko, sahibi olduğu Ümit Eğitim AŞ için konkordato istedi.

OKUL KAPANDI

Mahkeme, şirketi hacizlere karşı korumaya aldı. Şirket faaliyetlerinin denetimi için 3 kişilik geçici konkordato komiseri heyeti atandı. Ümit Kalko’nun şirketi ait ve franchise yöntemiyle işletilen Keçiören’deki okul kapandı. Mektebim Okulları, buradaki öğrenci ve öğretmenlerin mağduriyetinin giderildiğini açıkladı.

DAVA SÜRECİ BAŞLADI

Ümit Eğitim ve Yayıncılık Hiz. Tic. AŞ için konkordato başvurusu Bakırköy Ticaret Mahkemesine yapıldı. Hacizlerle yüz yüze kalan şirket için konkordato talep edildi. Mahkeme, yapılan başvuru sonrası şirkete 3 aylık geçici süre verdi. Bu kararla birlikte, şirkete yönelik hacizler de durdurulmuş oldu. Mahkeme, Prof. Dr. Fatma Pamukçu, Yeminli mali müşavir Adnan Ay ve Hukukçu Esin Civelek’i ise geçici konkordato komiseri heyeti olarak atadı.

İLK DURUŞMA ŞUBAT’TA

Davanın ilk duruşması için ise 11 Şubat’a gün verildi. Cumhuriyet.com.tr’nin sektör kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Ümit Eğitim AŞ, konkordato başvurusu öncesi hacizlere maruz kalmıştı. Şirkete kayıtlı varlıklar ile Ümit Kalko adına kayıtlı varlıklara haciz konulmuştu. Şirketin yaşadığı sıkıntı nedeni ile, Mektebim’in bazı okullarında da sorunlar yaşanmaya başladı.

ÖĞRENCİLER KAPIDA KALDI

Ümit Kalko’ya ait SNM Eğitim Danışmanlık SAN. TİC. LTD. ŞTİ tarafından franchise olarak işletilen Ankara Keçiören’de bu yıl faaliyete giren kampus kapatıldı. Okullarının kapandığını öğrenen öğrencileri velileri okula akın etti. Mektebim Okulları’ndan yapılan açıklamada “Marka sorumluluğunun gereği öğrenci, öğretmen ve veli mağduriyetini gidermiş, Mektebim’in Ankara’daki diğer kampüslerine nakil çalışmalarını tamamlamıştır” denildi.

Mektebim Yönetim Kurulu’ndan konuyla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:
“Mektebim markası ile Ankara Keçiören’de bu yıl faaliyete giren kampüs, şu an da Mektebim Eğitim Kurumları TİC. A.Ş. ile bir ilişiği kalmamış olan Ümit Kalko’nun şahsına ait SNM Eğitim Danışmanlık SAN. TİC. LTD. ŞTİ tarafından franchise olarak açılmıştır. Ümit Kalko’ya ait olan şirketler bir süredir mali sıkıntı yaşadığından konkordatoya gitmiş ve mali yükümlülüklerini yerine getiremez hale gelmiştir.”

‘ÖĞRENCİLER NAKLEDİLDİ’

“ Yaşanan bu sorunlar nedeniyle Mektebim Eğitim Kurumları TİC. A.Ş., Ankara Keçiören Kampüsünün tüm franchise haklarını Ümit Kalko’nun şahsına ait olan SNM Eğitim Danışmanlık SAN. TİC. LTD. ŞTİ.’den alarak marka sorumluluğunun gereği öğrenci, öğretmen ve veli mağduriyetini gidermiş, Mektebim’in Ankara’daki diğer kampüslerine nakil çalışmalarını tamamlamıştır. Mektebim, güçlendirdiği sermayesi ve hız vermiş olduğu kurumsallaşma süreciyle eğitim öğretim faaliyetlerine daha da güçlü şekilde devam edeceğini kamuoyuna saygıyla duyurur.”

MEKTEBİM OKULLARI

Mektebim Okulları’nı kuran Ümit Kalko, şirketin yüzde 30 hissesini Suudiler’e satmıştı. Kalko, şirketin yüzde 30 hissesini ise Ethem Sancak’ın kardeşlerine sattı. Kalko, bundan 2 ay önce de, sahibi olduğu hissesinin yüzde 25’ini Sancaklar’a devretti. Şu an Mektebim okullarının yüzde %55’i Sancak Group’ta, %30’u Gelişim Eğitim Danışmanlık A.Ş’de, %10 hisse Ümit Kalko’nun ağabeyi Yusuf Kalko’da ve kalan %5’te Mektebim şirketinde bulunuyor.

Kaynak: Cumhuriyet

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER