Gündem

Kılıçdaroğlu.. ‘Aday Olmayacağım’

Ana muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan karşısında ikinci turda yüzde 47,82’yle kaybettiği cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından başlayan ‘değişim’ tartışması sürüyor.

Son olarak Kılıçdaroğlu, ‘Kendilerini mi, ülkeyi mi düşünüyorlar’ başlıklı yazısında sarf ettiği sözler nedeniyle Sözcü yazarı Deniz Zeyrek’i aradı.

‘GENEL BAŞKANLIK KOLTUĞUNU KORUMAK İÇİN BİR MÜCADELEM YOK’

“Sitem etmek için arıyorum” diyen ana muhalefet partisi lideri, “Eleştirmek hakkınız ama koltuğu kaybetmek için insan üstü bir çaba gösterdiğim doğru değil.” dedi. Bunun üzerine Zeyrek, “Şu anda genel başkan kalabilmek için bir mücadele vermiyor musunuz?” sorusunu yöneltti. Kılıçdaroğlu’nun yanıtı ise şöyle oldu:

‘ADAY OLMAYACAĞIM, AMA ÖRGÜT ADAY GÖSTERİRSE OLURUM’

“Ben demokrasiyi yok etmeye çalışan otoriter bir yönetime karşı mücadele ediyorum. Genel başkanlık koltuğunu korumak için bir mücadelem yok. Ben aday olmayacağım. Daha önce de hiç aday olmadım. Hiç dilekçe vermedim. Örgüt aday gösterdi. Yapılacak kurultayda da ben aday olmak için başvurmam, dilekçe vermem. Örgüt aday gösterirse aday olurum” ifadesini de kullandı.

ZEYREK ‘KOLTUĞU KAYBETMEMEK İÇİN DİRENİYOR’ DEMİŞTİ

Gazeteci Zeyrek “Koltuğu kaybetmemek için insan üstü bir çaba sergileyen Kılıçdaroğlu ve CHP’ye kızıp partisini kanıtlama çabası içine giren Akşener, 31 Mart 2024 günü siyasetçiler olarak sadece boylarının ölçüsünü alacaklardır” demişti.

KILIÇDAROĞLU MURAT YETKİN’İ DE ARAMIŞTI

Kılıçdaroğlu, dün de gazeteci Murat Yetkin’i arayarak “Düzeyli eleştiriye her zaman saygım var, gazetecisiniz elbette eleştireceksiniz. Bazı konuları dikkatinize getirmek istedim” demiş; ardından şunları dile getirmişti:

‘KENDİMİZİ ANLATAMADIK’

“CHP’nin seçmen kitlesiyle bağlarını güçlendirmesi, güvenini yeniden kazanması gerektiği doğru. Hepimiz hayal kırıklığına uğradık. Belki kitle önüne daha erken çıkıp kendimizi anlatmamız gerekirdi. Belki geciktik. Ama önce il başkanlarımız, sonra belediye başkanlarımız ve parti meclisimizin fikrini almak istedik; yani parti kurullarına gittik.”

‘UMUTSUZLUĞA DÜŞMEYİN’

“CHP tartışarak güçlenen bir parti olmuştur. Türkiye’nin içinden geçtiği bu sıkıntılı dönemde umutsuzluğa düşmememiz gerekir. CHP, kurucumuz Atatürk’ün dediği gibi ‘Memleket ve milletin her türlü dayanaktan mahrum bırakıldığı, uğursuz bir hengamenin yaşandığı’ dönemde umut ışığı yakmış olan partidir. Biz de bu ilkeden vaz geçmedik, vazgeçmiyoruz.”

Kaynak: Ajanslar/ gerçekgundem

Başa dön tuşu