SON DAKİKA
Tümü

Genel

Anasayfa / Genel / Kırım'dan Flaş Türkiye Kararı

Kırım'dan Flaş Türkiye Kararı

8 Aralık 2015 / Salı 07:34

Üstelik adını da değiştiriyor…

 Kırım ‘Türk Caddesi’nin adını değiştiriyor

Rusya’nın ilhak ettiği Ukrayna’nın Kırım Özerk Bölgesi’nin merkezi Simferopol’deki Rusya yanlısı belediye şehir merkezindeki Türk Caddesi’nin adını değiştirmeye hazırlanıyor.

Kırım’ın Türiye ile ilgili değişiklikleri bununla da kalmıyor. Kırım kentleri Türkiye’deki kardeş kentlerle ilişkilerini kesiyor.Rusya’nın ilhak ettiği Ukrayna’nın Kırım Özerk Bölgesi’nin merkezi Simferopol’deki Rusya yanlısı belediye, şehir merkezindeki Türk Caddesi’nin (Ulitsa Turetskaya) adını değiştirmeye hazırlanıyor.
 
TÜRK CADDESİNE ÖLEN RUS PİLOTUN ADI VERİLİYOR
 
Simferopol  Belediye Başkanı Gennadiy Baharyev, ’Kırım Rus Cemaati’ adlı kuruluşun Türk Caddesi’nin adının kaldırılarak bu caddeye, geçen hafta düşürülen Rus SU-24 uçağının ölen pilotu Oleg Peşkov’un adının verilmesini teklif ettiğini söyledi. 
 
Kendisinin  de bu teklifi inceleyerek uygun gördüğünü belirten Baharyev, Belediye Meclisi’nde gereken kararın alınmasının ardından caddenin adının Oleg Peşkov Caddesi olarak değişebileceğini dile getirdi.  


 
KIRIM KARDEŞ TÜRK KENTLERİYLE İLİŞKİLERİNİ KESİYOR
 
Kırım’daki kentler Türkiye’deki kardeş şehirleriyle bağlarını tek taraflı olarak kesme kararı aldı. Açıklamayı Kırım Başbakanı Sergey Aksenov, Twitter hesabından yaptı. Açıklmada  ”Kırım kentleri Türkiye’deki kardeş şehirleriyle ilişkileri tek taraflı olarak koparıyor” ifadelerini kullandı.


Bu karar, Kırım’daki 5 kentin Türkiye’deki şehirlerle imzaladığı kardeş şehir anlaşmasının askıya alındığı anlamına geliyor.
 
Aralarında kardeş şehir anlaşması olan kentler şöyleydi:
 
Simferopol–Eskişehir, Yalta–Antalya, Kerç–Çanakkale, Sak–Fetiye, Yevpatoriya–Silifke.

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER