Güvenlik

Kobani.. ‘İş Örtülemeye Gidiyor’

Ne demek örtülemek?

Öcalan davasında kim yargılandı? Abdullah Öcalan ve bir tek o ceza aldı.

Bu ülkede PKK terör örgütü hiç yargılandı mı? Yok.

FETÖ terör örgütü yargılandı mı? Yok.

Peki bu örgütten yargılananlar neyin nesi? Onlar örgüt üyesi olmak, yardım ve yataklık etmek, örgüt propaganda yapmak gibi suçlardan yargılanıyor ama örgüt yargılanmıyor çünkü örgüt hakkında açılmış bir çatı dava yok.

Çatı dava ne demek?

Hatırlayın şimdi Türk Ordusuna kurulan kumpası ve açılan davayı. Ergenekon terör örgütü dediler, Silivri cezaevinde büyük bir mahkeme kurdular ve örgütle ilgili ne kadar iddia olunan suç ve suçlu varsa hepsini bir çuvala atıp Ergenekon Çatı Davası’da yargıladılar. Kimler yoktu ki bu çuvalın içinde; askerler, siviller, çeteler, aydınlar, gazeteciler, memurlar, işçiler aklınıza ne gelirse davayla ilişkilendirdiler. Üstelik işlendiği iddia edilen suç ve kişiler bırakın Türkiye’yi, dünyanın neresinde buldularsa alıp getirildiler ve bu davanın içine koydular. Daha ileri gitmeden sorayım, var mı PKK terör örgütü hakkında açılmış böyle bir dava? Yok.

Peki var mı FETÖ’ye karşı açılmış böyle bir dava? Yok.

İşte bir örgütü örtülemek demek bu demek; ayrı ayrı davalar açarsınız, teröristleri de işbirlikçilerini de ayrı ayrı açılmış davalarda yargılarsınız, böylece toplum kişileri görür ama örgütü bir bütün olarak görebilme imkanı bulamaz. İşte Selahattin Demirtaş, siz açılan davada sadece onu görebiliyorsunuz, HDP’yi görebiliyorsunuz ama PKK terör örgütünü göremiyorsunuz. İşte Kobani davası, bu dava içerisinde HDP’yi ve isnat edilen eylemlerini görebiliyorsunuz, ama örgüt yok! PKK örtülendiği için ne onun ne de bu siyasetin bu örgütle olan bağlarını görmenize imkan verilmiyor. Böylece nereye savrulduğunuzu da göremiyorsunuz.

Gelin buradan FETÖ’ye..

Var mı örgüt hakkında bir çatı dava? Yok. Peki kim yargılanıyor? Yargılananlar iki grup; ilki 15 Temmuz ihanetine kalkışan askerler, diğeri de siviller yani asker ayrı sivil ayrı yargılanıyor. İşin çarpık yanı, yargılanan askerlerin de sivillerin de mahkemeleri ayrı ayrı yerlerde görülüyor. Yahu bu ihanet, Türk Ordusuna sızdırılmış hainlerin işlediği suç, tek bir suç değil mi? Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs. Suç başlangıç ve bitiş noktası belli değil mi; Ankara. Türk Ceza Kanunu’na göre yetkili mahkeme belli değil mi; Ankara Ağır Ceza Mahkemesi. Öyleyse Ankara’da bir çatı dava açıp neden hepsini bir arada yargılamadınız?

İşte bir örgütü perdelemek böyle bir şey.

Erdal Sarızeybek

Araştırmacı Yazar

Başa dön tuşu