SON DAKİKA
Tümü

Ekonomi

Anasayfa / Ekonomi / ‘KURBAN İTHALATINDA ALİ CENGİZ’

‘KURBAN İTHALATINDA ALİ CENGİZ’

22 Temmuz 2019 / Pazartesi 15:15
Lübnan...

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İspanya’dan sahte belge ile yapılan kurban ithalini doğruladı. Pakdemirli, hayvanların karantina altına alındığını belirtti.

SAHTE BELGELERLE KURBANLIK

Kurban Bayramı öncesi İspanya’dan ithal edilen 2 bin 939 besilik canlı hayvanın veteriner sağlık sertifikalarının sahte olduğu ortaya çıkmıştı. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünde düzenlenen “Yeraltı Barajları Eylem Planı” tanıtım toplantısının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Ekrem Pakdemirli olayı doğruladı.

LÜBNAN’A GİDECEKLER TÜRKİYE’YE GETİRİLMİŞ

Pakdemirli, hastalıklı kurbanların sahte belgeyle Türkiye’ye ithal edilmesi ile ilgili, söz konusu hayvanların İspanya’dan yola çıkıp, Lübnan’a gitmesinin planlandığını ancak Türkiye’ye getirildiğinin tespit edildiğini aktardı. Pakdemirli, bakanlığın şüphe ve tespitleri üzerine hayvanların kontrol belgelerinde sahtekarlık yapıldığının görüldüğünu belirterek, şunları söyledi:

‘İTHAL HAYVANLARA ELKONULDU

“Bundan sonra hayvanlara el koyduk. Hayvanlar karantina altında, her türlü kan alındı. Hiçbir sıkıntı yok, karantina süresi devam ediyor. Karantinada Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü 21 gün süre veriyor. Bu 21 gün süre içerisinde siz karantina tedbirlerini alıyorsunuz ve sağlıklıysa hayvanları Türkiye’ye ithal edip millileştiriyorsunuz, sağlıklı değilse de itlaf ediyorsunuz. Normal şartlarda İspanya’dan alınarak Lübnan için yola çıkmış ama evrakta bir sahtekarlık yapılarak Türkiye’ye sokulmak istenmiş.”

DENETİMLER SÜRÜYOR

“Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü’nün şüphe üzerine İspanya’dan gıda kontrol sertifikalarını doğrulama yoluna gittiğine dikkati çeken Pakdemirli, bu kapsamda sertifikalarda değişiklik olduğunu görerek, hayvanlara el konulduğunu söyledi.

Kaynak: Yeniçağ

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER