Lübnan.. ‘Sular Isınıyor’

Lübnan’daki Hizbullah örgütünün Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Filistin-İsrail savaşının patlak verdiği 7 Ekim sonrasında ilk kez televizyondan halka seslendi.

İsrail’e karşı Lübnan’dan yeni cephe açılabileceği söylentileri nedeniyle dünyada merakla beklenen konuşmasında Nasrallah, Hamas’ın İsrail’e düzenlediği saldırılarla ilgili “Aksa Tufanı savaşı birden fazla cepheye yayıldı” dedi.

‘HAMAS’I YOK EDEMEZLER’

Saldırı kararının tümüyle Filistinlilere ait olduğunu belirten Nasrallah, “ABD’nin ilk günden yardıma koştuğu İsrail’in ne kadar zayıf olduğu görüldü. Bir ayda hiçbir askeri başarı kazanamadılar. Başaramayacakları hedefler belirlediler ve Hamas’ı yok edemezler” ifadelerini kullandı.

Gazze’deki savaşın başlıca sorumlusunun ABD olduğunu söyleyen Şii lider, “İnsani ve ahlaki olarak Siyonistlerle olan savaştan daha büyük bir savaş bulamazsınız” diye konuştu.

‘TÜM SEÇENEKLER MASADA’

Irak ve Suriye’de ABD üslerine düzenlenen saldırılara da destek veren Nasrallah, “Biz Lübnan’da 8 Ekim’de savaşa girdik. Güçlerimiz tüm cephelerde savaşıyor ve operasyonları günden güne yoğunlaştırıyoruz. Bu sayede İsrail, güçlerini Lübnan sınırında tutmak zorunda kalıyor” açıklamasında bulundu.

‘HAZIRIZ’

Hizbullah lideri, “Her türlü ihtimale hazırız. Tüm seçenekler masada. Bizi test etmek isterlerse bedelini öderler. ABD gemileri için de hazırlığımız var” diyerek İsrail’e ve ABD’ye meydan okudu. Lübnan’da izleyecekleri yolun Gazze’deki gelişmelere bağlı olduğunu kaydeden Nasrallah, bölgesel bir savaşı önlemek isteyenlerin Gazze’ye saldırıları hemen durdurması gerektiğini söyledi.

Gazze’deki savaşın öncekilerden farklı olduğunu ifade eden Nasrallah, “İlk amaç Gazze’ye yönelik saldırganlığı durdurmak, ikincisi ise Hamas ve Gazze’nin zaferidir” dedi.

YARALI KONVOYU VURULDU

Öte yanda son dakika haberine göre İsrail ordusunun binlerce hasta ve sivilin bulunduğu Şifa Hastanesi’nden ayrılan ambulans konvoyunu vurduğu duyuruldu.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, “İsrail, ağır yaralıları taşıyan ambulans konvoyunu hedef aldı. Çok sayıda ölü ve yaralı var” açıklaması yaptı.

Kaynak: Ajanslar

Exit mobile version