Ekonomi

Mansur Başkan.. ‘AKP MHP Takoz’

Ankara ile İstanbul’da sağlık sorunu haline gelen ve kapasite aşımı yaşayan Tatlar Arıtma Tesisi için iyileştirme projesi hazırlandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından projenin ÇED raporu onaylandı ve proje Cumhurbaşkanlığı’na sunuldu. Cumhurbaşkanı’nın onayıyla birlikte Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi İyileştirme Projesi, 2023 Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı’na alındı.

‘ERDOĞAN’IN ONAYLADIĞI PROJE DURDURULDU’

Ankara Büyükşehir Belediyesi, iyileştirme projesi için uygun koşullarda finansman temini için dış kaynaklı kredi buldu. Kredi talebi, ABB Meclisi’nde AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi. Böylece Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan ve yatırım programına alan projenin kredisi reddedilirken insan sağlığı için derhal uygulanması gereken proje durduruldu.

MANSUR BAŞKAN ÇİLEDEN ÇIKTI

Tatlar Arıtma Tesisi İyileştirme Projesi ile ilgili Dikmen Vadisi Son Etap Projeleri Tanıtım ve Temel Atma Töreni’nde önemli açıklamalarda bulunan Yavaş, büyük bir çevre felaketi ile karşı karşıya olunduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

*Tatlar Arıtma Sistemi var, Ankara’nın bütün atık suları oraya gider, orada arıtılır. 2010 yılında bir rapor hazırlanmış. Diyor ki ‘Buranın kapasitesi 971 bin metreküp olması gerekiyor, ancak 765 bin metreküp olarak hizmet vermektedir’. Arıtılamayan su Ankara Çayı’na karışıyor. Çiftçiler buradan sulama yapıyor.

*Bu su, Sakarya üzerinden İstanbul’a gidiyor. Bizi engellemek için reddediyorsunuz ama Sayın Cumhurbaşkanımızın torunları da aynı sudan içiyor. ‘Burası tam 30 milyon nüfusu etkiliyor’ diye mecliste konuşmalar yaptık.

*23 Mart 2018 tarihinde ‘En geç 23 Aralık 2023 tarihine kadar Tatlar Arıtma Sistemi’nin kapasite yetersizliği ortadan kaldırılmalı’ diye Ankara Valiliği’nin yazısı var. Çevre Bakanlığı’nın kestiği cezalar var, ‘niye arıtmıyorsunuz’ diye. Bunun üzerine yurt dışı kredilerle görüştük.

*Sayın Cumhurbaşkanı’na durum arz edildi ve bu yılın yatırım programına alındı. Cumhurbaşkanı’nın yatırım programına aldığı bu proje ile ilgili, belediye meclisinden 270 milyon dolarlık anlaşmanın yapılması için yetki istedik. Reddettiler. Büyük bir çevre felaketiyle karşı karşıyayız. Siz insan sağlığını, insan hayatını düşünmez misiniz? Bu mudur belediyecilik?

SORUMLULARA CEZA GELEBİLİR

İyileştirme projesinin hayata geçirilememesi halinde, sorumlular hakkında cezai işlem uygulanma ihtimali olduğu belirtildi. Çevre Kanunu gereğince, uygun şekilde arıtma yapmayanlar veya gerekli iyileştirmeleri süresi içinde yapmayanlar hakkında idari ceza uygulanıyor. Ayrıca Türk Ceza Kanunu’na göre, çevreyi kasten kirletenler hakkında 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu