SON DAKİKA
Tümü

Politika

Anasayfa / Politika / ‘MHP’DEN AKLA ZARAR BEYANAT’

‘MHP’DEN AKLA ZARAR BEYANAT’

3 Aralık 2018 / Pazartesi 15:15
İnkar...

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, AKP ile yapılan seçim ittifakını ‘meşru’ olduğunu belirterek, tüzükte yer alan kesin ihraç ifadelerini yalanladı. Oysaki tüzüğe göre, başka bir adayı desteklemek kesin ihraç sebebi sayılıyor.

‘TÜZÜK’TE BÖYLE BİR ŞEY YOK’

Yalçın, yaptığı yazılı açıklamada “MHP’nin siyasetteki tutarlı, kararlı, tavizsiz ve net tutumuyla sadece millet menfaatlerini esas alan ilkeli duruşu karşısında surda bir gedik, karıştırılacak bir açık bulamayan çevreler, son günlerde MHP Tüzüğü’nde yer alan bazı maddeler üzerinden partimize saldırı gayretine girmişlerdir. Buna göre, ‘MHP üyeleri ve adaylarının bir başka parti lehinde propaganda çalışması yapmasının kesin ihraç sebebi olduğu’ öne sürülmüştür. Bu iddialar, kesinlikle mesnetsiz ve asılsızdır” ifadelerine yer verdi.

Yalçın, yaptığı açıklamayı şöyle sürdürdü:

‘YASAL BİR İTTİFAK’

“Cumhur İttifakı, hüdayınabit ve gayrimeşru bir olgu değildir. TBMM’de milletvekillerinin oylarıyla kabul edilmiş yasal bir ittifaktır. Cumhur İttifakı anayasa ve yasalara uygun bir siyasi iş birliği olarak vücuda gelmiştir. Arkasında da demokratik meşruiyetini sağlamlaştıran güçlü bir halk desteği vardır.”

OYSAKİ TÜZÜĞE GÖRE, BAŞKA BİR ADAYI DESTEKLEMEK KESİN İHRAÇ SEBEBİ

MHP’nin 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinin ardından 31 Mart yerel seçimlerde de AKP’nin adaylarını destekleme kararı almasının, parti tüzüğüne aykırı olduğu ortaya çıkmıştı.

Tüzükte yer alan ‘Kesin çıkarma cezasını gerektiren haller’ başlığı altında yer alan A bendinde “Milletvekilliği ve mahalli idare seçimlerinde diğer partilerin veya bağımsız adayların lehine çalışmak ve propagandalarını yapmak, açık veya gizli olarak parti ve adayların aleyhine çalışmak” ifadeleri yer alıyor.

Kaynak: Yeniçağ

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER