SON DAKİKA
Tümü

Foto Haber

Anasayfa / Foto Haber / MİDENİZ Mİ AĞRIYOR? BU HABER SİZE…

MİDENİZ Mİ AĞRIYOR? BU HABER SİZE…

31 Aralık 2017 / Pazar 08:20
Donmamış yoğurt ve eski kaşar gibi gıdalar az miktarda laktoz içerdiği için mide şişkinliği için uygundur. Adet öncesi dönemde kadınlarda karın bölgesinde sıvı birikimi olur. B grubu vitaminleri, magnezyum ve kalsiyum tüketen kadınlarda mide şişkinliği şikayetlerinde azalma olduğu görülmüştür.

Çok sıcak ve soğuk içeceklerden kaçının. Çok sıcak yiyecekler, içecekler tüketmek ve sakız çiğnemek de hava yutmaya neden olur ve mide şişkinliğine yol açar. Baklagiller, karnabahar, lahana, fasulye, kavun ve elma gibi yiyecekler de gaz üretimine dolayısıyla mide şişkinliğine neden olduğu için kontrollü tüketilmelidir. Ayrıca çok yüksek miktarda lif içeren besinler de bağırsaklarda gaz birikimine yol açtığı için mide şişkinliği geçinceye kadar asgari düzeylerde tüketilmelidir.

Rezene ve dulavrat otu gibi bitkiler mide şişkinliği için oldukça etkilidir. Dereotu, zencefil ve tarçın gibi bitkileri de mide şişkinliğinin doğal yollardan tedavisinde kullanılabilir. Tarçın ve zencefil sindirimi tetikleyerek besinlerin emilimini hızlandırır. Yemeklerden sonra içilen ıhlamur ya da nane çayı da hazımsızlığı ve şişkinliği engeller.

Kaynak: Sabah

MİDE AĞRISI NEDİR

Mide, on iki parmak bağırsağı ile yemek borusu arasında kalan torba şekline benzeyen sindirim sistemi organımızdır. Doğumla birlikte kişinin midesi gelişmekte ve erişkin dönemle birlikte de yapı ve görev bakımından tam olarak olgunlaşmaktadır.

Rahatlıkla 1,5 litre sıvıyı içinde tutabildiği gibi, maksimum 4 litre sıvı tutma kapasitesi vardır.

Mide, içine giren yiyeceklerin kimyasal ve fiziksel olarak parçalandığı bir yerdir. Mide içini örten ve Mukoza denilen örtü dokudan sindirim sıvıları salgılanır.
Sıvıların mideyi terk etmesi katılardan daha hızlıdır ve mideyi boşaltması yaklaşık 20 dakikayı alır. Katı-sıvı karışımı materyelin mideyi terk etmesi ise yaklaşık 1,5 saati bulmaktadır.

POPÜLER VİDEO
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER