SON DAKİKA
Tümü

Genel

Anasayfa / Genel / Mülteci Değil, Mehmetçik!

Mülteci Değil, Mehmetçik!

8 Aralık 2016 / Perşembe 09:58

Zaman Gazetesi, okuyanları bu kez şaşırttı!

  Zaman Gazetesi, acemi eğitim merkezlerinden asıl birliklerine dağıtımı çıkan erbaş ve erlerle ilgili bir haber yayınladı. Haberde, güvenlik nedeniyle Kabul Toplanma Merkezlerinde(KTM) bekletilen askerlerin yaşadığı zorluklar dile getirildi.

ÖNCE BU HABERİ OKUYALIM, HABER ŞU:

Askerlerin uzun süre birliklerine ulaşamaması yüzünden KTM’lerde barınma sıkıntısı yaşanmaya başladı. Van Asayiş Kolordu Komutanlığı’na bağlı merkezin durumu da içler acısı. Vatani görevini yapmak üzere Van’a giden askerlerin sosyal paylaşım sitesinden paylaştıkları fotoğraflar, yaşanan rezilliği ortaya çıkartıyor.


BARAKALARDA SABAHLIYORLAR

Acemi eğitimlerini tamamlayarak usta birliklerine gitmek için Van KTM’de bekleyen Mehmetçikler, kalacak yer sıkıntısı yaşadıkları için ya askeri kantinde ya da birliğin bahçesinde sabahlıyor. Van’ın ilk soğuğuyla karşılaşan askerler, parke taşlarla yaptıkları barakalarda uyuyor. Buldukları battaniye ve çarşaflardan çadır yaparak ısınmaya ve uyumaya çalışıyorlar. Yemek sıkıntısının da yaşandığı birlikte askerler, dağıtılan ekmek arası kumanyalarla karınlarını doyuruyor.

WELCOME TO KTM

Van KTM’de bekleyen askerlerden bazıları Hakkâri Dağ Komando Tugayı’na gidecek bazıları da Çukurca Üzümlü Karakolu’na. Kimisinin ise birliği farklı bir bölgeye sevk edildiği için Şırnak’a veya Mardin’e gitmeyi bekliyor. 1 Ekim’de KTM’ye gelen M.B. isimli asker, “WELCOME TO KTM, yatak yok, duş yok, yemek yok, pille şarj, Allah düşmanımı düşürmesin” şeklinde yaptığı paylaşımda yaşanan rezilliği ortaya koyuyor. Bir diğer asker B.Ö. ise ‘Mülteci kampından selamlar’ diyerek trajik durumu gözler önüne seriyor.

HİJYEN SORUNU VAR

Van KTM’deki kötü şartlar önceki yıllarda da gündeme gelmişti. Sık sık yaşanan bu görüntülere rağmen yetkililerin tedbir almamasının bazı askerlerin sağlık sorunları yaşamasına sebep olduğu öğrenildi. Askerler, sosyal paylaşım sitesi üzerinden yayımladıkları fotoğraf ve mesajlarda duş yapacak imkânlarının olmadığını ve tuvaletlerin de yetersiz olduğunu ifade ediyor. Hasta olmadan birliklerine gitmek istediklerini belirten askerlerden bazıları, 15 gündür KTM’de beklediğini söylüyor.


Habere eklenen görüntülerin gerçek olduğundan şüphesmiz yok çünkü gerçekten de Mehmetçik bu KTM’de büyük zorluk yaşıyor.
En başta, yer sıkıntısı…
Doğu ve Güneydoğu’daki birliklere güvenlik nedeniyle doğrudan sevk yapılamadığı için, askerler doğal olarak belli toplanma merkezlerinde bekletiliyor, yol güvenliği sağlandıktan sonra peyderpey gönderiliyor.
Bu da, KTM’lerde yığılmalara yolaçıyor ve yer kapasitesinin çok üstünde kabul yapıldığı için de barınma, beslenme ve hijyen konularında büyük sıkıntılar yaşanıyor.

NEDEN BU SORUN ÇÖZÜLEMİYOR?

KTM’ler geçici toplanma merkezleri, güvenlik işi bitince bu KTM’ler de bitecek. Bu nedenle kalıcı yatırım yapılamıyor ama bunun mutlaka bir çözümü olmalı.

Her derde deva TOKİ, belli merkezlerde yeterli yapılar kurmalı, öyle kurmalı ki bu yerler çok amaçlı olmalı, KTM’lerin işlevi sona erdikten sonra seferberlik eğitimi gibi, bazı birliklerin görevden çekilerek kısa süreli dinlenme ve eğitim merkezleri gibi çok farklı amaçlarla kullanılabilmeli…

TOKİ YAPAMAZ MI?
Neden yapamasın ki…

Zaman Gazetesi’ne gelince, Mehmetçiği bu haberle hatırlayan bu gazete, gönül isterdi ki, Türk Ordusu’na kumpas kurulup askerlerimiz  haksız yere hapislere atılırken de Mehmetçiğiğ düşünerek onların çektiği sıkıntıları da dile getirebilmiş olsaydı…

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER