Özel Haber

Mumcu’nun Son Yazısı.. ‘Kod Yolcu’

Barzani deyince..

İsrail Filistin çatışmaları da başlayınca aklıma geldi yazayım dedim..

Yıllar öncesi..

Kamuran Ali Bedirhan, Osmanlı’da Cizre/Botan Emiri Bedirhan Bey’in torunu, Emin Ali Bedirhan’ın oğludur.

60’lı yıllarda Barzani’nin Avrupa’daki sözcüsüydü.

İstihbarat işlerinin uzmanıydı.

Birinci Dünya Harbi ve sonrasındaki süreçte, İngiliz casusu Binbaşı Noel[1]’in zamanı Major rehberi ve tercümanı olarak çalışmıştı[2].

Bu Noel yine Bedirhanlarla birlikte Mustafa Kemal Paşa’ya tuzak kuran Ali Galip vakasındaki Noel’di.

Aradan yıllar geçti, Şalom Nakimon isimli bir Yahudi yazar Kamuran Bedirhan’ın Mossad ilişkilerine ulaştı ve bir ‘ajan’ olduğunu açıkladı.

İşte o açıklama:

‘Kod adı Yolcu’duydu ve Mossad’dan ayda 50.000 Filistin Lirası alıyordu. Klasik anlamda bir casus değildi. Ancak İsrail’in teklifiyle hassas siyasi işler yapıyordu ve Kürt mücadelesi için İsrail’den yardım alacağını düşünüyordu.

1 Nisan 1963’te İsrail’e giden Kamuran Bedirhan, Başbakan David Ben Gurion, Dışişleri Bakanı Golda Meir ve Mossad başkanıyla da görüştü. Bedirhan, İsrail’in teklifiyle daha başka siyasi görevler de gerçekleştirmişti. Ancak her sebepten ise bu görevler hala gizli tutuluyor.’[3]

Barzanilerle Mossad arasındaki ilişkileri kuran da işte bu Bedirhan’dı.

Sonrası…

Uğur Mumcu, aramızdan ayrılmadan birkaç gün önce Mossad-Barzani ilişkilerine ulaştı ve bu kirliği yumağın asıl ucundan tutarak çözmeye başladı.

İşte Uğur Mumcu:

 ‘Ortadoğu’nun karanlık bir kuyu olduğu her gün biraz daha anlaşılıyor. Kanıtlanan son ilişki Mossad-Barzani ilişkisidir. Mossad, İsrail’in gizli istihbarat örgütüdür. Bu örgütün, Kürt lideri Molla Mustafa Barzani ile ilişkileri olduğu söylense daha önce kim inanırdı?

Barzani’nin CIA ile ilişkisi artık belgelendi. Kimse bu ilişkiye, ‘Hayır olmadı’ diyemiyor. CIA-Barzani ilişkileri biliniyordu da Mossad-Barzani ilişkileri bilinmiyordu. Mossad’ın Barzani ile ilişkileri Londra ve Sydney’de yayınlanan ‘Israel’s Secret Wars-A History of Israel’s Intelligence Services’ adlı kitapta sergileniyor…

‘Bu kitapta MOSSAD-Barzani ilişkileri, İsrail Dışişleri Bakanlığı ve MOSSAD yazışmalarına dayanılarak açıklanıyor. Kitapta 1967 Arap-İsrail Savaşı’ndan sonra, Mossad’ın Kürtlerle ilişki kurduğu, Mısırlı ünlü gazeteci Hasan el-Heykel’in İsrailli subayların Kürtler aracılığıyla Irak’tan radyo bağlantıları kurduğunu 1971 yılında açıkladığı anlatılıyor.

1969 yılı Mart ayında Kerkük petrollerine yapılan saldırının da İsrail tarafından yapıldığı açıklanıyor.

1972 yılında imzalanan Sovyet- Irak Dostluk Antlaşması’ndan sonra İran Şahı ABD Başkanı Nixon ile gizli görüşme yapıyor; bu gizli görüşmeden sonra CIA tarafından “Kürdistan Demokratik Partisi”ne üç yıl içinde 24 milyon dolar gönderiliyor.

Barzani’nin Irak rejimine karşı ayaklandığı yıllarda, ABD-İsrail-İran üçlüsü bu ayaklanmayı destekliyor. Barzani-ABD ilişkileri, ABD Dışişleri eski bakanı Henry Kissinger eliyle yürütülüyor.

Mossad-Barzani ilişkileri de İsrail’in Tahran’daki askeri ataşesi Yaakov Nimrodi (Mossad Ajanı) aracılığı ile gerçekleşiyor. Nimrodi’nin üstlendiği görev ilginç: Nimrodi Sovyet silahlarının Barzani’nin eline geçmesinde rol oynuyor.

Kitapta, Mossad’dan Kürtlere 50 milyon dolar para verildiği, ABD kaynaklarına dayanarak açıklanıyor.

70’li yıllardaki bu ilişkiler bugün sürüyor mu?

Kitaba göre sürüyor; Körfez Savaşı sırasında Irak’ın attığı Scud füzelerinin Tel Aviv’e düşmesi üzerine bu ilişkiler yeniden başladı. Baba Molla Mustafa ile kurulan ilişkiler, şimdi de oğul Mesud Barzani ile sürüyor. Mossad, Barzani’ye Avrupa kahvehanelerinde çekler vererek bu desteği sürdürüyor.

Kitap da, Mesud Barzani’nin gizlice İsrail’e giderek yardım istediği de yazıyor.

Bu ilişkiler; sürüyor ve öyle anlaşılıyor ki daha da sürecek. Gizli yollarla sürecek, açık yollarla sürecek…

 İlgi belli. İlişki de belli.’[4]

Uğur Mumcu, Barzani-Mossad ilişkisini açıkladıktan tam iki hafta sonra uğradığı  bir suikast sonucu aramızdan ebediyen ayrıldı.

Erdal Sarızeybek

Araştırmacı Yazar,

Menora/Işığın Gölgesindeki Darbe


[1] Noel; Nutuk’ta yer alan İngiliz casusu Binbaşı Novil ya da Noel.

[2] Siverekli, ‘Kürt-İsrail İlişkileri’, Kürdistanlı Yahudiler, s. 141.

[3] Yalçın, ‘Beyaz Müslümanların Büyük Sırrı, Efendi-2’, s. 91.

[4] Uğur Mumcu, ‘Türk Memet Nöbete’, s. 252, (Cumhuriyet, 7 Ocak 1993), UM: AG Yayınları, 2006.

Başa dön tuşu