SON DAKİKA
Tümü

Genel

Anasayfa / Genel / Mustafa Mutlu Yazdı: YANLIŞ İTTİFAK!

Mustafa Mutlu Yazdı: YANLIŞ İTTİFAK!

8 Aralık 2016 / Perşembe 06:44

Okuması zahmetli ama yararlı…

  Mustafa Mutlu yazdı: KİRLİ ORTAKLIK

 
 “Son yüzyıla bakıldığında, adı ‘Kürt’ konulmuş bütün isyanların liderliğini, -kimlik, coğrafya ve cemaat temelinde- Barzanilerin üstlenmiş olması, başlı başına bir olaydır!
 
Doğu Anadolu’nun aşiret yapısı içinde adı pek duyulmamış bir Barzani’nin, iki yüz yıllık bir isyan siyasetini günümüzde sahiplenip buna öncülük ediyor olması da oldukça ilginçtir.
 
Nihayetinde bu ayrılıkçı hareketler amaçları esas alarak çerçevelendiğinde, adı ‘Kürdistan’ olan ayrı bir devlet resmi ortaya çıkıyor. Sınırları ise Akdeniz’den Doğu’yu takip ederek Karadeniz’e ulaşan bir harita çiziyor. Ve bu harita Türkiye coğrafyasına uygulandığında, Anadolu ile Asya’nın bağını kesen bir kılıcı resmediyor.
 
Bu durumda insan ister istemez, ‘Gerçek amaç nedir?’ diye sormaya başlıyor.
 
‘Kürt devleti kurmak mı yoksa iki kıtaya yayılmış Türk dünyasını bölmek mi?’
 
Aklımızda işte böylesi cevap bulmamış bunca soru varken Türk tarihini öğrenmek, günümüz ve tarihimiz arasında bir bağ kurmak arzusunda olan nesiller, haklı olarak olayları büyük bir çerçeve içinde göremiyor.
 
Tek bir resme bakıp olayları üstüne bir nakış gibi işleyemiyor. Gözler önündeki bu büyük ve anlamlı düğümü keskin bir bakışla bir türlü çözemiyor. Düğüm çözülemeyince, olaylar karanlıkta kalıyor ve çözüm diyerek ortaya çıkan bir siyaset, bu karanlıkta istediği gibi kamuoyunu yönlendirebiliyor.
 
Peki; sorun ya ‘Kürt sorunu’ değilse?
 
Bu eserde, Osmanlı’dan günümüze Kürt adı üzerinden belli bir coğrafyada ortaya çıkan bu ayrılıkçı hareketin dinsel-örgütsel ve küresel bir resmi çizilmektedir.
 
Bu kitapta , bugün Kürt sorunu olarak öne çıkarılan meselelerin perde arkasında yer alan aktörler ve gerçek amaçları açığa çıkarılmaktadır.
 
Bu araştırmada , ‘Türkiye’nin Kürt kimliği ile öne çıkarılan sorun aslında nedir, bugüne kadar neden çözülememiştir ve kalıcı bir çözüm için neler yapılabilir’ sorularına akılcı bir cevap aranmaktadır.
 
Her şey büyük bir resim içinde sunulmuştur. Resmin ana temasında Cemaat ve Barzani ile aralarındaki ittifak yer almaktadır.
 
Son satırlara ulaştığınızda sonuç, bu tabloya bakış açınızla bir anlam kazanacaktır.
Amaç, çocuklarımız için huzurlu ve güvenli bir ülke ve gelecektir…”
***
Yukarıdaki satırları, bugüne kadar PKK terörünün siyaseti ve kaçakçılığı üzerine 11 kitap yazan Erdal Sarızeybek’in son kitabı “Yanlış İttifak-Cemaat ve Barzani” isimli eserden aldım.
 
1978-1996 yıllarında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin jandarma teşkilatında, sınır, eğitim ve iç güvenlik birlikleri komutanlığı yapan Sarızeybek, bu kez bölgenin demografik, etnik ve dinsel yapısından yola çıkarak soruna farklı bir yaklaşım sergiliyor.
 
Okuması zahmetli ama yararlı bir eser…
 
Bugün Doğu ve Güneydoğu’da olup bitenleri anlamak isteyenlere farklı bir bakış açısı sağlayacağına eminim.
 
Mustafa Mutlu
 
YANLIŞ İTTİFAK:

Kaynak: www.aydinlikgazete.com

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER