Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sarizeybekhaber/public_html/wp-content/themes/haber9/header.php on line 63
SON DAKİKA
Tümü

Dünya

Anasayfa / Dünya / NATO’DAN UYARI… S 400’DE AĞIR RİSK!..

NATO’DAN UYARI… S 400’DE AĞIR RİSK!..

8 Mart 2018 / Perşembe 17:42
İstihbarat...

NATO: ‘S-400 ALMAK, KALAŞNİKOF ALMAYA BENZEMEZ’

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri almasının NATO’da ciddi bir endişe yarattığını söyleyen NATO Askeri Komite Başkanı Petr Pavel, bu anlaşmanın NATO için risk oluşturduğunu ifade etti.

‘NATO TESİSLERİNİ RUSLAR KAYDEDİLECEK”

Breaking Defense’e demeç veren Pavel, S-400’lerin NATO sistemlerine uygun olmadığını ve bu nedenle İttifak’ın hava savunma sistemine entegre edilemeyeceğini ve ayrı bir birim olarak kullanılacağını belirtti. Pavel’e göre asıl risk unsuru, S-400’ler için veritabanının bir NATO müttefikinin topraklarında toplanacak ve Türkiye’deki NATO’ya ait tüm tesislerin görüntülenerek Rus sistemlerine kaydedilecek olması.

‘S-400 ALMAK, KALAŞNİKOF ALMAYA BENZEMEZ’

“Muharebeye hazır bir S-400 almak, herhangi eğitimsiz bir asker tarafından kullanılabilecek bir Kalaşnikof tüfeği almaya benzemez. Zira Rus uzmanlar, kompleks radar ve ateş kontrol sistemlerini kullanmayı öğretmek için Türk askerine sahada eğitim verecek” diyen Pavel, bu sayede Rusya’nın Türkiye’deki NATO varlıkları hakkında çok önemli istihbarat elde edeceğini vurguladı.

“ALMADAN ÖNCE DÜŞÜNÜN”

NATO Genel Sekreteri Yardımcısı Rose Gottemoeller, geçen hafta Atina ziyareti sırasında, S-400 füze savunma sistemlerinin NATO sistemlerine entegre edilemediğini belirterek “Bir NATO ülkesi, bu sistemleri almadan önce bu konu incelenmeli” demişti.

Kaynak: Sputnik News

Etiketler:, ,
POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER