Genel
18 Mayıs 2017 ( 10325 görüntülenme )

NATO'dan 'İncirlik Üssü' açıklaması!

NATO: İNCİRLİK'E DEVAM

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye ve Almanya arasındaki İncirlik Üssü anlaşmazlığına ilişkin "iki ülke arasındaki bir sorun NATO'nun faaliyetlerini etkilemez" dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ve Almanya arasında İncirlik Üssü'ne ilişkin anlaşmazlığın iki ülke arasındaki bir sorun olduğunu ve NATO'nun faaliyetlerini etkilemediğini belirtti.

Stoltenberg, katıldığı AB Savunma Bakanları Toplantısı öncesi gazetecilere açıklamalara bulundu. 

Bir soru üzerinde ittifak içinde NATO'nun IŞİD karşıtı uluslararası koalisyona resmen katılıp katılmaması konusunun tartışıldığını ifade eden Stoltenberg, "Bir karar alınmış değil, tartışmalar sürüyor. Benim için önemli olan, NATO'nun koalisyona erken uyarı ve gözlem uçakları (AWACS) ve eğitimlerle destek sağlamayı sürdürmesidir." dedi.

"NATO FAALİYETLERİ ÜZERİNDE HERHANGİ BİR ETKİSİ YOK"

Alman parlamenterlerin İncirlik Üssü'ne girmesine izin verilmemesine ilişkin soru üzerine Stoltenberg, "NATO faaliyetleri üzerinde herhangi bir etkisi olmadı. Anlaşmazlık, Türkiye ve Almanya arasındaki bir sorun." dedi. Yaklaşık bir sene önce benzer bir durum olduğunu ancak sonradan bunun çözüldüğünü hatırlatan Stoltenberg, "Bu kez de öyle olmasını umut ediyorum. İki ülke arasındaki bir konu bu." değerlendirmesini yaptı.

"ÇATIŞMALARA GİRME TALEBİ YOK"

NATO'nun koalisyona katılmasının çatışmalara girmesi anlamına gelmediğini kaydeden Stoltenberg, "Bu konuda bir talep yok. NATO'nun Suriye ya da Irak'ta çatışmalara girmesini kimse istemiyor. Dolaysıyla NATO'nun çatışmaya girmesi konu dışı." diye konuştu. Tüm NATO müttefiklerinin zaten koalisyon üyesi olduğuna dikkat çeken Stoltenberg, tartışmalara devam edip karar verilmesi gerektiğini ifade etti.

"İSTİHBARAT PAYLAŞIMI ÖNEMLİ"

ABD Başkanı Donald Trump'ın Rusya ile istihbarat paylaştığı iddialarına ilişkin bir soru üzerine NATO Genel Sekreteri şöyle konuştu:"NATO içinde istihbarat paylaşımı konusundaki iş birliğinden büyük memnuniyet duyuyorum. Tüm müttefiklere güveniyorum ve kesinlikle onların istihbarat paylaşımı ve bunları idare etmeyi iyi şekilde yapacaklarından eminim. Bunun böyle olduğunu çok uzun yıllardır görüyoruz."

Kaynak:yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ