SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / FLAŞ!.. NATO’DAN ÖZÜR ÜSTÜNE ÖZÜR!..

FLAŞ!.. NATO’DAN ÖZÜR ÜSTÜNE ÖZÜR!..

18 Kasım 2017 / Cumartesi 08:05

NATO: ÖZÜR DİLERİZ


NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kanada’da düzenlenen Halifax Güvenlik Forum’undaki skandal için Türkiye’den özür dilediğini ve konunun kalıcı sorunlara yol açmamasını beklediğini ifade etti.

Halifax Güvenlik Forumu kapsamında yapılan bir panelde konuşan Stoltenberg’e Norveç’te söz konusu olan skandal soruldu.

NATO Genel Sekreteri;

“SORUMLUSU GÖREVDEN ALINDI”
 “Bu konuda henüz bu sabah bilgilendirildim. Olaydan sorumlu olan personel derhal görevden alındı. Yetkililerim Norveçli yetkililerde temas halinde. Konuyla ilgili soruşturma başlatıldığı, o personelin görevden alındığı bana iletildi. 
“NATO ADINA ÖZÜR DİLEDİM”
“Ve ben NATO adına özürlerimi Türkiye’ye sundum. Ayrıca burada Türkiye’den Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar ile de görüştüm. Dolayısıyla sorunun ne olduğunu tespit ettiğimizi düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Türkiye NATO için birçok sebepten dolayı kilit bir müttefik olduğuna dikkat çeken Stoltenberg “Bu olayın kalıcı sorunlara yol açmayacağını bekliyorum. Yanlıştı ve artık geride kaldığını düşünüyorum.” ifade etti.

TÜRKİYE NATO İÇİN KİLİT ÜLKE


Türkiye’nin Suriye ve Irak ile sınırları bulunması hasebiyle DEAŞ ile mücadelede önemli bir rolü olduğuna vurgu yapan Stoltenberg Türkiye’nin Karadeniz’den Rusya ile sınırının bulunmasının da Türkiye’yi NATO için önemli kıldığının altını çizdi.

Suriye ve Irak’ta söz konusu olan istikrarsızlığın ve DEAŞ terörünün başta Türkiye olmak üzere tüm NATO’yu da yakından ilgilendirdiğini ifade eden Stoltenberg, Türkiye’nin DEAŞ ile mücadeleye de gerek alt yapısı ve askeri üsleri ile gerek alanda örgütle mücadelesi önemli bir rol oynadığının altını çizdi.

“AKAR TEŞEKKÜR ETTİ”

Toplantıda söz alan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ise soruşturmanın genişletilmesi çağrısını yineledi. Orgeneral Akar, özür dilemesi ve konuya yapıcı bir şekilde yaklaşmasından dolayı Stoltenberg’e kendisi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adına teşekkür etti.

STOLTENBERG İKİ KEZ ÖZÜR DİLEDİ

Norveç asıllı genel sekreter olayın duyulması üzerine NATO adına Türkiye’den özür dileyen bir açıklama yayınlamıştı. Daha sonra Orgeneral Akar ile bir araya gelen Stoltenberg bizzat Akar’dan özür dilemiş ve Akar’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a özürlerini iletmesini talep etmişti.

Kaynak: yeniçağ

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER