Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sarizeybekhaber/public_html/wp-content/themes/haber9/header.php on line 63
SON DAKİKA
Tümü

Dünya

Anasayfa / Dünya / NATO KOMUTANI AÇIKLADI… SÜREÇ İŞLİYOR!..

NATO KOMUTANI AÇIKLADI… SÜREÇ İŞLİYOR!..

9 Mart 2018 / Cuma 03:10
Türkiye...

ABD: “TÜRKİYE UZUN DÖNEM MÜTTEFİKİMİZ”

ABD’de senatörlerin sorularını yanıtlayan ABD Avrupa Kuvvetleri ve NATO Müttefik Kuvvetler Harekat Komutanı Orgeneral Curtis Scaparrotti, “Türkiye’nin uzun dönem müttefiki olduğunu” dile getirdi.

“MENFAATLERİMİZ VAR”

ABD Avrupa Kuvvetleri ve NATO Müttefik Kuvvetler Harekat Komutanı Orgeneral Curtis Scaparrotti, ABD’nin terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG ile çalışmasının Türk-Amerikan ilişkilerine etkisiyle ilgili, “Benim buna yaklaşımım şudur, birlikte çalışırken iki ülkenin acil menfaatlerinin yanı sıra uzun dönem menfaatlerine de bakmamız gerekir.” dedi.

ABD’nin Suriye’de DEAŞ ile mücadele kapsamında (terör örgütü PKK’nın Suriye kolu) YPG ile çalışmasının Türk-Amerikan ilişkilerini gerdiğini hatırlatan bir senatör, iki ülke arasındaki ilişkinin geleceği ile ABD’nin Suriye’de YPG ile çalışmasının geleceğini nasıl değerlendirdiğini sordu.

“TÜRKİYE NATO ORTAĞIMIZ”

ABD’li komutan bu konuyu her gün Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel ile görüştüğünü ve Türkiye’nin önemli bir NATO ortağı olduğunu vurguladı.

Türkiye ile ilişkilerde acil konuların yanı sıra uzun dönemli ilişkilerin hesaplanması gerektiğini ifade eden Scaparrotti, şu ifadeleri kullandı:

“TÜRKİYE UZUN DÖNEM MÜTTEFİKİMİZDİR”

“Benim buna yaklaşımım şudur, birlikte çalışırken iki ülkenin acil menfaatlerinin yanı sıra uzun dönem menfaatlerine de bakmamız gerekir. Gelecek yıl nerede olmak istiyoruz iki yıl veya beş yıl sonra nerede olmak istiyoruz? Bu açıdan Türkiye gibi yakın bir NATO müttefiki ile ilişkilerimizi güçlendirmeyi ve devam ettirmeyi istediğimizi biliyorum bu uzun dönem hedefidir.”

“BU ZORLU SÜREÇ AŞILABİLİR”

“ Bu uzun dönem hedefi üzerinden baktığımızda bir müttefik olarak NATO kapsamında ne yaptığımız ve DEAŞ ile mücadelede ortağımız olan Kürtlerle ne yaptığımız konusunda bize fikir verebilir. Çok zor ve karmaşık bir süreç olsa da bu yolu aşacağımızı ve menfaatimizi de elde edebiliriz.”

Kaynak: CNNTürk

Etiketler:, , ,
POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER