Ana Sayfa
19 Eylül 2021 ( 0 izlenme )

Ödem Nedir? Vücuttan Nasıl Atılır?

Ödem vücudunuzun dokularında bulunan fazla sıvıların neden olduğu su miktarıdır. Ödem atılmadığında vücudun çeşitli bölgelerinde şişlikler meydana gelir. Vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkan ödemler yaz aylarının gelmesiyle artış gösteriyor. Havaların sıcak olduğu yaz aylarında damarlarda genişlemeye neden olabiliyor. 


Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, ödemin çeşitli hastalıkların habercisi olabildiğini ve ödeme yol açan durumun iyi araştırılması gerektiğini belirtti.

Ödem sabah yüzde, akşam ise bacaklarda görülüyor

Böbrek, kalp, karaciğer ve tiroit hastalıklarında tüm vücutta ödem gelişebildiğini belirten İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, “Ancak ödem, yerçekiminin etkisiyle sıklıkla bacaklarda fark edilen bir durum olarak dikkat çekiyor. Gece uyku sürecinde ise, yatay pozisyonda duran vücutla bacaklardaki ödem, vücudun diğer kısımlarına ve hatta yüze kadar yayılabiliyor” dedi. 

Sabah uyanınca ödemin daha çok yüz ve ellerde olmasının sebebinin de bu olduğunu söyleyen Doç. Dr. Atasoyu, “Günlük koşturmaca içinde akşama doğru ödem sıvısı bacaklara doğru iniyor ve tekrar bu bölgede şişmeler ortaya çıkıyor” açıklamasında bulundu.

Az hareket eden kişilerde daha çok görülüyor

Ödem oluşumunda, yaş ya da cinsiyet farklılığının görülmediğine dikkat çeken İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, “Ancak idiopatik yani belirli bir nedeni olmadan ortaya çıkan hastalık olarak tanımlanan şekli, hemen hemen sadece kadınlarda, özellikle menopoz öncesinde ortaya çıkıyor” dedi. 

Doç. Dr. Atasoyu ödemin ayrıca az hareket eden, fazla kilolu, diyabetik, tuzlu ve karbonhidrattan zengin beslenen, depresif, gergin ruh hali ve mizaca sahip kişilerde de sık görülen bir durum olduğunun altını çizdi.

Ödemi arttıran besinler

Ispanak, lahana, roka, nane, kuşkonmaz, maydanoz, pancar, üzüm, taze fasulye, ananas, kabak, soğan, pırasa, sarımsak, B vitamini ve demir içeren kepekli tahılların ödemin atılmasına yardım ettiğini belirten Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, bu tür besinlerin idrar söktürücü ilaçlar ile etkileşiminin olabileceği akılda bulundurularak aşırı tüketimden kaçınılması gerektiğine dikkat çekti.

Bilinçsizce idrar söktürücü kullanılmamalı

İdrar söktürücü adı altında satılan birtakım bitkisel ürünlerin kullanımının böbreklere zarar verebildiğine dikkat çeken Doç. Dr. Atasoyu, “Bilinçsizce kullanılan ilaçların ve uygulanan tedavi yöntemlerinin vücuttaki başka organlara zarar verdiği unutulmamalı” uyarısında bulundu. 

Ödem Yapan Durumlar

Ödem konusunda mutlaka doktora danışılması gerektiğini belirten Doç. Dr. Atasoyu, vücutta ödem yapan durumları şöyle açıkladı:

Dokular arası sıvı akışının dengesini bozan durumlar
Kılcal damar hasarı
Cilt altı bölgeyi ve damarları etkileyen enfeksiyonlar
Toplardamar tıkanıklığı
Kalp atım hacminin azalması
Protein kaybına yol açan hastalıklar
Aşırı tuz alımı
Bazı ilaçların kullanımı
Alerjik durumlar
Kadınlardaki regl öncesi dönem, gebelik

Ödeme karşı 6 öneri

Bilinen belirgin bir hastalığı olmayan kişilerde, özellikle bacaklarda oluşan ödemin uzaklaştırılması için;

Tuz ve karbonhidrat tüketiminin kısıtlanması,
İstirahat ederken bacakların yukarıda tutulacak şekilde uzatılması,
Uzun süre hareketsiz kalmaktan sakınılması,
Günlük sıvı tüketiminin 1.52 litre civarında sağlanması,
Doktor önerisiyle bacaklara bandaj uygulanması, masaj yapılması,
Gerektiğinde idrar söktürücü ilaç kullanımı yararlı olur.

Kaynak: ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ