SON DAKİKA
Tümü

Genel

Anasayfa / Genel / Öğretmenimize ve Mehmetçiğe İyi Haber!

Öğretmenimize ve Mehmetçiğe İyi Haber!

8 Aralık 2016 / Perşembe 07:03

Öğretmen ve Mehmetçik: İkisi de büyük nimet!

  TBMM Genel Kurulu’nda, 12 bin 500 öğretmen kadrosu ihdası ile er, erbaş ve askeri öğrencilerin harçlıklarını artıran düzenlemeleri de içeren kanun teklifi kabul edildi.

 
TBMM Genel Kurulu’nda, 12 bin 500 öğretmen kadrosu ihdasını da içeren Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edilerek, yasalaştı.
Kanuna göre, er, erbaş, Kıbrıs’a giden askerler ile askeri öğrencilerin harçlıkları artılıyor.
Er ve erbaşlar ile Kıbrıs’a giden askerlerin harçlıklarının hesaplanmasında esas alınan gösterge rakamları yüzde 100 artırıldı . Buna göre, 38 TL alan erler 76 TL, 43 TL alan onbaşılar 86 TL, 49 TL alan çavuşlar 97 TL alacak.
Askeri öğrencilerin harçlıkları da artırılacak . Askeri öğrencilerin harçlıklarının hesaplanmasında, “teğmen rütbesinin birinci kademe brüt aylığı” yerine, “6528 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutar” esas alınacak.
2003 öncesi ve sonrası göreve başlayan astsubayların başlangıç derece kademeleri ile eğitim seviyelerine bağlı olarak yapılan intibak işlemlerinde paralellik sağlanıyor.
Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) sözleşmeli olarak istihdam edilen erbaş ve erlerin brüt asgari ücret esas alınarak belirlenen maaşları , subay, astsubay ve uzman erbaşlar dahil TSK’daki kamu görevlileri gibi memur aylık katsayısı esas alınarak belirlenecek(Milliyet).
Kanuna göre, devlet üniversitelerindeki öğretim üyelerinde emeklilik yaşının 72 olmasına yönelik düzenleme 1 yıl uzatılarak,  31 Aralık 2016’ya kadar geçerli olacak.
Vakıflar, burs vermek için 31 Aralık 2016’ya kadar bağış alabilecek.
Milli Eğitim Bakanlığı’na 12 bin 500 öğretmen kadrosu ihdas edilecek(Milliyet).
 

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER