SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / Öğretmenlere 15 TEMMUZ EMRİ!..

Öğretmenlere 15 TEMMUZ EMRİ!..

14 Temmuz 2018 / Cumartesi 16:58
Milli Eğitim...

Isparta’da öğretmenlere 15 Temmuz anmasına ‘bizzat’ ve ‘mutlaka’ katılmaları ’emredildi.’

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre kentteki öğretmenlerin, Isparta valiliğince düzenlenecek ’15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ adlı etkinliğe katılması zorunlu kılındı. Öğretmenlerin etkinliğe, “Bizzat ve mutlaka” katılması istenen İl Milli Eğitim Müdürü imzalı yazıya, “Program, vatandaşlarımıza davetiye, görevlilere emir mahiyetindedir” notu düşüldü.

Isparta İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bugün Cumhuriyet Meydanı’nda başlayacak ve iki gün sürecek etkinlik için okullara talimat yazısı göndererek öğretmenlerin ‘bizzat’ ve ‘mutlaka’ katılmasını istedi.

‘GÖREVLİLER İÇİN EMİR MAHİYETİNDE’

Valilik bünyesinde kurulan ‘Anma Komitesi’nin oluşturduğu program takvimi ve görev paylaşımına yer verilen liste kentteki tüm resmi kurumlara duyuruldu. İki gün sürmesi planlanan etkinlik için hazırlanan bilgilendirme yazısında şöyle dendi: “Bu program, sayın vatandaşlarımıza davetiye, görevlilere emir mahiyetindedir.”

TEPKİ

Öğretmenlerin çoğunun tatil nedeniyle görev bölgesinde olmamasına dikkat çeken Eğitim-İş Genel Özlük Hukuk Sekreteri Maksut Balmuk, “Hangi akıl tutulması ise tüm öğretmenlerin mutlaka katılması istenmektedir” diye sordu. Bamuk sözlerine şöyle devam etti:

‘KAMU ÇALIŞANINA ZORLAMA YAPILAMAZ’

“Hiçbir öğretmen ya da kamu çalışanına zorlama yapılamaz. Bu zorlamalar aynı zamanda ‘katıldı’–‘katılmadı’ şeklinde ayrıştırmaya hatta fişlemeye yönelik uygulamalara yol açar, ki bu da çok tehlikelidir. Bu darbe girişiminden en büyük zararı gören bizler de hem bireysel hem de örgütsel olarak maksimum tepkiyi gösterdik, göstermeye de devam edeceğiz. Ancak bazı kesimler bu darbe girişimi fırsata çevirmeye çalışmaktadır.”

Kaynak: Birgün

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER