DünyaEkonomi

Önce Banka Sonra Gaz.. ‘BAE Açılıyor’

Birleşik Arap Emirlikleri petrol şirketi Adnoc, Azerbaycan’da bir doğalgaz sahasına ortak oldu. Öte yanda BDDK’nın onayı ile 300 milyon dolar muadili TL sermayeli bir mevduat bankası Enpara Bank A.Ş.’nin kurulmasına izin verildi.

‘BAE AÇILIM’

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) en büyük petrol üreticisi Abu Dhabi National Oil Co. (Adnoc), Azerbaycan’daki bir doğalgaz sahasından hisse satın alarak şirketin ilk büyük uluslararası hidrokarbon varlık alımını gerçekleştirdi.

FRANSIZ ORTAĞA ARAP ORTAK

Adnoc tarafından yapılan açıklamada, Hazar Denizi’ndeki Absheron gaz sahasında yüzde 30 hisse satın almak üzere anlaşmaya varıldığı belirtildi. Bloomberg’in aktardığına göre, Azerbaycan’ın devlet petrol şirketi Socar ve Fransız ortağı TotalEnergies SA, anlaşma kapsamında projenin yüzde 15’er hissesini Adnoc’a satacak.

BAE AÇILIYOR

Absheron gaz sahasında 300 milyar metreküplük rezerv olduğu açıklanmıştı ancak bu rakamın artabileceği belirtiliyor. Adnoc, İsrail’in Akdeniz’deki bir gaz sahasına ortak olmak için de İngiliz BP ile birlikte teklif yapmıştı.

‘KÜRESEL ISINMAYA ÖNLEM’

Halen küresel ısınmaya katkıda bulunan karbon gazı salan gaz, enerji santrallerinde yakılabildiği gibi cep telefonları, bilgisayarlar ve otomobil parçalarına giren plastik ve diğer malzemeleri oluşturan kimyasal işlemlerde de kullanılabiliyor.

YENİ BANK: ‘KURUCU ORTAK QNB’

Öte yanda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Resmi Gazete’de yayımlanan Kurul kararına göre, kurucu ortaklar Digital-Q-FS Limited, QNB Finans Faktoring A.Ş., QNB Finans Finansal Kiralama A.Ş., QNB Finans Portföy Yönetim A.Ş. ve Efinans Elektronik Ticaret ve Bilişim Hizmetleri A.Ş. tarafından 300 milyon dolar muadili TL sermayeli “Enpara Bank A.Ş.” unvanlı bir mevduat bankası kurulmasına onay verildi.

Kaynak: Bloomberg/ Sözcü

Başa dön tuşu