SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / Kanalda Define: ’10 Gemi Dolusu Altın’

Kanalda Define: ’10 Gemi Dolusu Altın’

25 Aralık 2019 / Çarşamba 17:57
Ahaber,Erdoğan,kanal, define

Bilim ve siyaset dünyasından gelen tüm itirazlara rağmen hükümete yakınlığıyla bilinen A Haber programında ilginç bir Kanal İstanbul programına yer verildi. A Haber kanalında yayınlanan programda eleştirilerin odak noktası haline gelen Kanal İstanbul projesi “altında 10 gemi dolusu altın var” denilerek savunuldu.

‘DEFİNE PEŞİNDE’

Muhalefetten yükselen itirazlara karşılık AKP iktidarı Kanal İstanbul projesindeki ısrarından vazgeçmiyor. Programda konuşan Ramazan Kurtoğlu Kanal İstanbul projesini “Kanal İstanbul’un altında tapınakçılardan kalan 10 gemi dolusu altın var” diyerek savundu. Kurtoğlu şu ifadeleri kullandı;

‘KANALIN ALTINDA 10 GEMİ DOLUSU ALTIN VAR, ERDOĞAN DA BİLİYOR’

“Sayın Cumhurbaşkanına yüklenilmesinin en büyük sebebi Kanal İstanbul projesi. Vatikan kaynaklarından aldığım bilgilere göre Kanal İstanbul’un altında tapınakçılardan kalan 10 gemi dolusu altın var. Fransa’dan kaçırdıkları hazineler var. Sayın Cumhurbaşkanı bu konuda bilgiye sahip.”

İŞTE DEFİNE HARİTASI:

İMAMOĞLU: ‘BU PROJE OLMAYACAK’

Öte yanda, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu bugün düzenlediği basın toplantısında ‘felaket, ihanet ve cinayet projesi’ olarak nitelediği Kanal İstanbul projesinin zararlarını 15 madde ile açıkladı. Açıklama şöyle;

TERKOS GÖLÜ’NE TUZLU SU KARIŞACAK VE YOK OLACAK’

– Kanal İstanbul yapılırsa, İstanbul’un 8 bin 500 yıldır var olan yer altı ve yer üstü kaynakları yok olacak. Akıllı, mantıklı gerçeklerden uzaklaşmamış hiçbir siyasetçi böyle bir riskin varlığını, dünya iklim değişikliğini konuşuyorken bunu bile bile bu projenin inşaatını destekleyemez. En büyük tehlike Terkos Gölü’ne karışacak tuzlu su. Terkos Gölü ve havzası İstanbul için depolama alanıdır. Binlerce yıldır Avrupa yakasındaki en büyük su deposudur. Bu muazzam su kaynağı yok olacak.”

SAZLIDERE BARAJI DEVRE DIŞI KALACAK

– Projeyle Sazlıdere Barajı da devre dışı kalacak. Bir milli yatırım olarak değeri iki milyar liranın üzerinde olan Sazlıdere’den bahsediyorum. Apar topar kapatılan Atatürk Havalimanı gibi işlevsiz kalacak. Şu anda Sazlıdere, İkitelli sisteminde her üç kişiden birinin su ihtiyacını karşılıyor.

SUSUZLUĞA MAHKUM OLACAĞIZ

– 427 milyon metreküp içme suyu rezervi elden çıkar. Bu susuzluğa mahkumiyet demektir. Buradaki tek tehlike de susuzluk değil. Aynı zamanda strateji ve güvenlik çerçevesinde durum bir felakettir. Projeyle 23 milyon metrekare yeşil alan yok olacak.

KAMULAŞTIRMA BEDELLERİNİ MİLLETİN SIRTINA YÜKLEYECEKLER

– Kanal İstanbul demek 82 milyonun sırtına en az 110 milyar liralık vergi bindirmek demektir. Ben onu iki ile çarparım yanılmam. Kanaldaki taşınmazların bulunduğu alan imara açılırsa 1450 kamulaştırmasız el atma davasıyla karşı karşıyayız. Buradan çıkacak mali yük DSİ tarafından karşılanamayacak boyuttadır. Özel şahıslara ait kamulaştırma bedelleri bile milletin sırtına yüklenecek. Bu laf ortaya atıldıktan sonra oradaki arsa manipülasyonları da ayrı bir boyut.

İSTANBUL’A ALTI BEŞİKTAŞ NÜFUSU KADAR İNSAN GELECEK

– Kanal İstanbul demek İstanbul’a 1.2 milyonluk yeni nüfus demek. Bunu ben demiyorum onların raporları diyor. Bu bununla kalmaz diyorum, İstanbul’da bir milyon dedikleri yer üç milyon oldu. Ben dedim en az iki milyon bu rakam ama arkadaşlarım beni dinlemediler, bu rakamı yazdılar. Altı tane Beşiktaş demek bu. Bu büyüklükteki bir bölgeyi oraya yerleştireceğiz demek. Bu şehirde bir milyonun üzerinde de konut stoku var ha.

TRAKYA’NIN SAVUNMASI İÇİN STRATEJİK İHANET PROJESİ

– Kanal İstanbul demek 8 milyonluk nüfusu bir adaya hapsetmek demek. Milyonlarca insanı deprem esnasında canını nasıl koruyacaksınız? Bu proje hem İstanbul’un güvenliği hem de Trakya’nın savunması için stratejik bir ihanet projesidir. Hakikaten bu projeye ‘Evet’ dememizi, milyonlarca insanımızın canını tehlikeye atmamızı nasıl bizden bekliyorsunuz?

EY ATANMIŞ BAKANLAR HALKI BİLGİLENDİRMEK ZORUNDASINIZ

– Ocak ayı başında iki çalıştay yapacağız, biri su çalıştayı biri de Kanal İstanbul çalıştayı. Devletin tüm kurumlarını çağıracağız. Tarihini duyuracağız. Gelmek zorundalar. Ey atanmış bakanlar! Hepiniz gelmek zorundasınız. İnsanları bilgilendirmek zorundasınız.

Kaynak:ajanslar

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER