Video

Özdağ ’16 Milyar’ dedi.. İşin Rengi Değişti!

Vatandaş yeni güne vergi ve harçlara gelen büyük zamlarla uyandı. Zafer Partisi genel başkanı Zafer Özdağ sosyal medya hesabından zamların perde arkasını açıkladı. Emekli Albay Erdal Sarızeybek de bu sığınmacıların elinde Osmanlı tapusu olup olmadığını sordu.

HER ŞEYE ZAM
Mal ve hizmetlere uygulanan yüzde 8’lik KDV dilimi yüzde 10’a, yüzde 18’lik KDV dilimi ise yüzde 20’ye çıkarıldı. Buna göre, sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil ve peçetede KDV oranı yüzde 8’den yüzde 20’ye çıkarıldı.

BENZİN ALKOL TÜTÜN ZAM
Özel olarak ayrı bir vergi oranı belirtilmemiş olan ürünlerde KDV oranı yüzde 18’den yüzde 20’ye yükseltildi. Benzin, tütün, alkol ve elektronik cihazların KDV oranları yüzde 20 oldu.

BANKA ZAM TELEFON HARÇ ZAM
Tüketici kredilerinden alınan banka ve sigorta muameleleri vergisi de (BSMV) de 5 puan artırılarak yüzde 15 oldu. Harçlar kanununa bağlı tarifelerde yer alan maktu harçlar yüzde 50 oranında artırılırken; ticari mahiyette olmaksızın, yolcuların kendi kullanımları için yurt dışından getirdikleri telefon kullanım izin harcı 6,091 TL’den 20 bin TL’ye çıkarıldı. Böylece, yurt dışından getirilen cep telefonlarından alınan izin harcında yüzde 228 oranında artış yapılmış oldu.

ÖZDAĞ TEPKİ:‘PARALAR SIĞINMACILARA GİDİYOR’
Zamlara toplumda tanınan Profesörlerin ve Vergi Uzmanlarının tepkilerinden sonra dikkat çeken bir tepkide Zafer Partisi Lideri Ümit Özdağ’dan geldi. Ümit Özdağ Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yapılan zamların sebebinin sığınmacılara verilen 11 milyarı yurt içinde, 5 milyarı yurt dışında olmak üzere toplamda 17 milyar dolar ödemeden kaynaklandığını belirtti.

’16 MİLYAR DOLAR SIĞINMACILARA’
Sığınmacı sorununun çözülmeden hiçbir sorunun da çözülemeyeceğine dikkat çeken Özdağ’ın paylaşımı şu şekilde, “Suriyeli sığınmacılara Türkiye yılda 11 milyar dolar, Suriye’nin kuzeyinde 5 milyar dolar ödemeye devam etmek için tabii ki KDV yüzde 20 olmalı. Sığınmacı sorunu çözülmeden hiç bir sorun çözülmez aksine Türkiye çözülür. Mart 2024 yerel seçimleri 2. Büyük fırsat. Sığınmacılar gitsin istiyorsan Zafer Partisi belediye başkan adaylarına oy ver.”

SARIZEYBEK TEPKİ: ‘KİM BUNLAR’
Öte yanda siyaset ve terör üzerine yazdığı kitaplarla tanınan araştırmacı yazar Erdal Sarızeybek, 16 milyar lira ödeneceğini açıklanan Suriyeli sığınmacıların kim olduğunu sordu. Sarızeybek yaptığı açıklamada ‘gelen bu sığınmacıların ellerinde Osmanlı tapusu olup olmadığının da araştırılması istedi. Sarızeybek, son yazdığı Kod 2023 Son Tezgah kitabında da vurgu yaptığı sığınmacılarla ilgili şu tespitlerde bulundu;

‘ÖNCE TARİHE BİR BAKIN’
“Şu anda Türkiye’de dört milyondan fazla sığınmacı var ve bu sığınmacılar Adana-Gaziantep-Kahramanmaraş- Şanlıurfa hattında yoğunlaşıyor. Kilis’te nüfus çoğunluğuna ulaştıkları sıkça söyleniyor. Bu iller önemli, çünkü tarihte yaşanmış Ermeni/Asuri isyanları var, Kilikya gibi Asur gibi ayrı bir devlet kurma emelleri var.”

‘ELLERİNDE OSMANLI TAPUSU VAR MI’
“Böylesi geçmişe dayalı siyasi stratejik emeller ortada iken, üstelik Sevr gibi Anadolu’yu işgal haritası karşımızda duruyor iken, bu sığınmacıların varlığını ‘muhacir, ensar’ diyerek geçiştirebilir misiniz?
Alın buradan soralım açık açık; ‘Ey Hükümet, ensar muhacir deyip aldığın bu sığınmacıların arasında, elinde Osmanlı tapusu olan var mı?

Bu madalyonun bir yüzü, diğer yüzü de var…
“Bu sığınmacıların geri dönmeye niyeti yok. Zaten bu siyasetin de geri göndermeye niyeti yok, ama bu sığınmacıların yarın nüfusları daha da artacak. Bu nüfus yoğunluğu birçok yerde Türk nüfusun önüne geçecek. Şimdiki gibi bu ensar- muhacir siyasetiyle, ileri demokrasi, yardım, insanlık, merhamet söylemleri üzerinden bu süreç işletilirse, onların da -tıpkı PKK gibi- siyasi kanatları üzerinden yerel yönetimlerin başına gelebileceklerini düşünmek çok mu zorlama olur.”

‘ERMENİ TALEPLERİYLE SIĞINMACILAR ARASINDA BİR BAĞ VAR MI’
“Hele bir de AB’ye gidip ‘burası bizim eski topraklarımız’ deyip de AB’nin mahkemelerinde dava açılırsa, sözde soykırım talepleri üzerinden eski topraklar geri istenmeye başlanırsa, neler olur hiç düşündünüz mü? Hikaye değil bunlar, ortada yaşanmış bir tarih var, tarihten gelen plan ve projeler var. Daha dün HDP’li vekil Garo Paylan Gazi Meclis’e bu konuyla bağlantılı kanun teklifi vermedi mi?”

‘BİZİ SÜRECE ALIŞTIRIYORLAR’
“Bakınız Irak kuzeyi boşaltıldı ve bu seçilmiş coğrafya tümüyle Barzani himayesindeki örgütün kontrolüne girdi. Eskiden Kandil vardı merkez olarak, şimdi iş değişti. Türkiye’nin PKK açılımıyla Sincar bölgesindeki Nesturi, Yezidi, Keldani gibi farklı din ve etnik yapıya sahip unsurların da yönetimi bu örgütün eline geçti. Hatta ‘yerel savunma güçleri’ diyerek ABD eliyle silahlandırdılar. AKP siyaseti iyi bilir bunu, çünkü sık sık ‘ABD binlerce tır silah cephane sevk ediyor’ diyerek bu süreci durdurmak yerine, sürece bizi alıştıran odur.”

Suriye kuzeyine gelince… Tıpkı Irak’ta yapıldığı gibi Suriye kuzeyinde de aynı tezgah kuruldu. Önce IŞİD üzerinden işgal edilen bu topraklar PKK terör örgütüne devredildi. Milyonlarca Suriyeli yerlerinden edilerek Türkiye’ye gönderildi. Yine Irak’ta olduğu gibi Ermeni, Nesturi, Keldani gibi unsurlar yerel savunma güçleri olarak silahlandırıldı.”

ÖSO SIĞINMACILAR YAN YANA GELİRSE NE OLUR?
Yakın gelecekte güney hudutlarımızda özerk yeni yerel yapılar ortaya çıkarsa, Türkiye’nin hali içinde yaşayan bu sığınmacılarla nice olur? ÖSO deyip de eğitilen, donatılan, silahlandırılan ABD destekli bu yapıyla sığınmacılar arasında bir de siyasi ve silahlı bir bağ kurulursa, başımıza gelecekleri hiç düşündünüz mü?”
İyi düşünün..

Erdal Sarızeybek
Araştırmacı yazar

Başa dön tuşu