Politika
22 Eylül 2017 ( 4978 görüntülenme )

ÖZDAĞ AÇIKLADI... ALBAYRAK, ÇALIK, NEZİR, EXXON... ORTALIK DUMAN!..

ÖZDAĞ: ERDOĞAN-BARZANİ İLİŞKİLERİ KARANLIK

Bağımsız Gaziantep Milletvekili Özdağ, kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu.

Özdağ, Barzani’nin bağımsızlık referandumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özdağ, “Bu ülkenin kaderi Türkmenlerin varlığı bölgesinde emperyalizmin kuklalığını kuşaklardır görev edinmiş bir Peşmerge başının çocukluğundan beri gördüğünü söylediği rüyalarına terk edilemez” dedi.

Özdağ, bugün AKP siyasetinin Barzani’ye tavır koyamayışının arkasında “Barzani ve Erdoğan arasındaki karanlık ilişkilerin olduğuna" dikkat çekti.

İşte Özdağ’ın kamuoyuna duyurusu:

“SESSİZLİĞİN ALTINDA PETROL ANLAŞMASI VAR”


“Barzani’nin işgali altındaki Türkmen topraklarıyla Türkiye arasındaki ilişkiler AKP döneminde enerji anlaşmaları ile özellikle 2011 yılından itibaren yakın ve kırılgan bir döneme girmiştir. 
 
Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın Çalık Holding CEO’su olduğu dönemde başlayan Barzani ile ikili ilişkiler Albayrak’ın Bakan olmasından itibaren daha da geliştirilmiştir.
Ankara ve Erbil arasındaki ikili enerji ilişkilerine başından beri karşı olan Bağdat’ın Türkiye’yi uluslararası tahkim mahkemesinde suçladığı ve dondurduğu bir dosyası da bulunmaktadır.”

“GİZLİ ORTALIKLAR VAR”

“Bunun en önemli sebebi ise Erdoğan’ın Barzani ile imzaladığı anlaşma üzerine Türkiye’nin elde ettiği bölge bloklarındaki hakları, petrolün taşımacılığı ve Barzani’nin Türk enerji şirketlerindeki gizli ortaklığıdır.”

“TÜRKİYE ÜZERİNDEN İSRAİL’E”

“Türkiye Barzani’ye bağlı olarak Kerkük’ten çıkarılan petrolü Bağdat ile Erbil bir anlaşma sağlayana kadar uluslararası hukuka aykırı bir biçimde taşımaya başladı. Son olarak Kürt petrolü olarak anılan petrol Erbil’den Ceyhan’a taşınarak, oradan da Erdoğan-Albayrak ikilisinin de bilgisi dahilinde büyük oranda İsrail’e taşındı.”

“ESRARENGİZ ŞİRKET POWERTRANS”

“Keza Erdoğan ve Barzani enerji ilişkiler ağının en esrarengiz şirketi olan Powertrans petrol taşımacılık şirketi halen aktif durumdadır. 

Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı, Erdoğan’ın Başbakan olduğu dönemde Kuzey Irak’tan karayolu ile petrol taşımacılığı hakkı kazanan şirketin ortaklık yapısında Barzani’ye yakın Nezir ailesi temsilcisi ve Çalık holding yöneticileri olduğu gibi Berat Albayrak’ın yayınlanan e-maillerinden anlaşıldığı üzere Powertrans şirketinde Albayrak’a sormadan hiçbir adım atılamamaktadır.”

“İŞİN İÇİNDE EXXON MOBİL DE BULUNUYOR”

“7 Haziran 2014 seçimlerinden sadece 6 gün önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, kara yolundan petrol taşımacılık iznini 31 Aralık 2020’ye kadar uzatan kararnameyi imzalamıştır. Türk ticaret gazetesi kayıtlarına göre 2013-2014 yılları arasında Singapur ve Nezir ailesi ortaklı şirket 260 milyon dolar gelir elde etmiştir. Erdoğan, 2013 yılında Exxon-Mobil ile bir Türk enerji şirketinin Barzani işgali altındaki bölgede bulunan 6 sahada çalışmak üzere anlaştığını açıklamıştır.”

“ENERJİ İLİŞKİLERİ ŞEFFAF DEĞİL”

“TEC’in (%16 – TPAO tarafından Jersey Adalarında kurulan ve 2017 yılında BOTAŞ’a devredilen şirket) ve ExxonMobil ile ortak olduğu Algosh, Başhika, Betwata, Doğu Arbat, Pirma ve Kara Hanjeer bloklarına 26 Haziran 2016 tarihine kadar 271.8 milyon dolar harcanmıştır.

Kara Hanjeer, Doğu Arbat ve Betwata sahalarından çekilen ExxonMobil’in yerine kimin geldiği, şirketin ExxonMobil hisselerini alıp almadığı henüz bilinmemektedir. Bunun en önemli sebebi ise Türkiye’nin Kuzey Irak’ta Erdoğan-Albayrak bağlantılı enerji ilişkilerinin şeffaflığının olmamasıdır. “

“ARADA HALK BANKASI VAR”

“Üstelik Ankara ve Erbil arasındaki enerji anlaşmaları sonucunda Türkiye’nin büyük miktarda alacağı olduğu görülmektedir. Örneğin; hem TEC’in hem de Barzani’nin Halk Bankasında hesabı bulunmakta ve TEC, Barzani’nin yapacağı ödemelerin Halk Bankasından öncelikli olarak TEC’e yapılması için Halk Bankı yönlendirmeye çalışmaktadır.”

“BARZANİ’NİN TÜRKİYE’YE 1.150 MİLYON DOLAR BORCU VAR”


“Dikkat edilecek olursa enerji ilişkilerinin hemen hemen hepsinin altından Halk Bank çıkmaktadır. Diğer yandan Nisan 2016 tarihinde Barzani’nin sözde Doğal Kaynakları Bakanı Ashti Hawrami’nin yazdığı mesajdan Türk tarafına o tarihte 1 milyar 150 milyon dolar borcu olduğu, borcun yıllık %6 faizinin olduğu belirtilmektedir. Çok değil, 1.5 yıl kadar önce Peşmerge ve memur maaşlarını ödemekte zorlanan Erbil yönetimine Türkiye 200 milyon dolar yardım göndermiştir.”

“İLİŞKİLERİ AKARANLIK”

“Bütün bunların nedeni Barzani ve Erdoğan arasındaki karanlık ilişkilerdir. Ekonomik olarak alınacak tedbirlerle pek tabi ki Barzani’nin Kerkük üzerindeki iddiaları geri çektirilebilir ve Bağdat desteklenebilir. Fakat, Barzani’nin Türkiye içerisindeki şirketleri ve ayrıntıları bilinmeyen Erdoğan-Barzani enerji anlaşmaları nedeniyle Barzani sesini her geçen gün yükseltirken, Erdoğan ise sessizliğe bürünmüştür. “

“KERKÜK VE MUSUL’UN KADERİ AKP’NİN KEYFİNE BIRAKILMAZ”

“AKP hükümetlerinin bugüne kadar dış politikadaki başarısız tercihleri, basiretsiz söylemleri ve ilkokul bilgisi, lise heyecanı ile devlet yönetme çabalarını zaten biliyoruz. Ama Irak’ın toprak bütünlüğü, Türk toprağı olan Kerkük ve Musul’un kaderi, Türkmenlerin statüsü AKP hükümetinin keyfine, tercihlerine bırakılamaz.

Bir ülkenin kaderi, Türkmenlerin varlığı bölgesinde emperyalizmin kuklalığını kuşaklardır görev edinmiş bir peşmerge başının “çocukluğundan beri gördüğü” rüyalarına terk edilemez”.

Kayna: Prof. Dr. Ümit Özdağ Basın Bürosu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ