SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / RAKAMLAR AÇIKLANDI… ASGARİ ÜCRETLİ DUMAN!..

RAKAMLAR AÇIKLANDI… ASGARİ ÜCRETLİ DUMAN!..

4 Aralık 2017 / Pazartesi 07:22

“Asgari ücretliye kötü haber”

Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM) tarafından hazırlanan Enflasyon ve Hayat Pahalılığı raporu asgari ücretin vergi dilimi ve enflasyon nedeniyle yaşadığı alım gücü kaybını ortaya koydu.

ASGARİ ÜCRET AZALIYOR

Kasım 2017 Dönem Raporu´nda, asgari ücretin geçtiğimiz yıl aralık ayında yapılan yüzde 7.9´luk artışla AGİ (Asgari Geçim İndirimi) dahil bin 404 lira seviyesine ulaştığı hatırlatılarak, vergi dilimi nedeniyle işçilerin eline eylül ayından bu yanan 75.5 lira daha az geçtiğine dikkat çekildi. 

Buna göre asgari ücretlinin eline son üç aydır AGİ dahil bin 346 lira geçiyor. Torba yasa ile aradaki kayıp işçilere geri ödenecek. Ancak asgari ücretlinin kaybı vergi diliminden kaynaklanan kayıpla sınırlı değil.

ALIM GÜCÜ %9.6 DÜŞTÜ

TÜİK tarafından Kasım 2017 için enflasyon (TÜFE) oranı yüzde 13 olarak gerçekleşti. Buna göre asgari ücret vergi kaybı dahil enflasyon karşısında alım gücünü yüzde 9.6 seviyesinde kaybetti. 

Vergi diliminden kaynaklı olarak yaşanan kayıp telafi edilse bile asgari ücretlinin enflasyon karşısında alım gücü kaybı yüzde 4.6 seviyesine ulaştı.

Gıda enflasyonu karşısında kayıp ise vergi dilimi nedeniyle yaşanan gelir kaybı dikkate alınırsa yüzde 11.8´e ulaştı. Vergi dilimi kaybı telafi edilse bile asgari ücretlinin alım kaybı yüzde 6.8 olacak.

“GİZLİ YOKSULLAŞMA BÜYÜYOR”

Enflasyon nedeniyle yaşanan gizli yoksullaşma, en yoksul yüzde 20 için yüzde 8.7 seviyesinde gerçekleşti. Buna karşın en zengin yüzde 20 için gizli yoksullaşma yüzde 4.8 oldu.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Birleşik Metal İş Sendikası Genel Yönetim kurulundan yapılan açıklamada;

“ASGARİ ÜCRET ERİYOR, BIÇAK KEMİĞE DAYANDI”
“Asgari ücretliden fedakârlık isteniyor. İşçiler için bıçak kemiğe dayandı. Türkiye´nin fedakarlığa değil, Türkiye´nin kaynaklarını yağmalayanlar için hesap sormaya ihtiyacı var. Asgari ücretlinin kazanılmış haklarını vergi dilimi ile elinden alanlar, enflasyon kaybını da görmezden geliyor. 

Vergi dilimi kaybı yetmez, enflasyon kayıpları da giderilmelidir. Asgari ücretin enflasyondan kaynaklı kaybı, vergi diliminden kaynaklı borcundan yüksektir. Enflasyon karşısında ücreti ay ay mum gibi eriyen asgari ücretlinin kaybı da hem nakden, hem de ek zamla karşılanmalıdır. Asgari ücret insanca yaşanacak bir ücret düzeyine çıkarılmalıdır.” denildi.

Kaynak: DHA/ Sözcü

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER