Genel
20 Eylül 2017 ( 2948 görüntülenme )

FLAŞ!.. BARZANİ'den SON DAKİKA HAMLESİ!..

BARZANİ: GARANTİ VERİN

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) gelecek pazartesi düzenleyeceğini duyurduğu bağımsızlık referandumuna yönelik artan uluslararası baskılar üzerine dün “alternatif sunulması, garanti verilmesi halinde” geri adım atabilecekleri olasılığını masaya getirdi.

IKBY Başkanı Mesud Barzani, referanduma alternatif sunulması şartıyla Bağdat hükümetine anlaşmaya varmak için süre tanıdıklarını duyurdu. 

Erbil’in Soran ilçesindeki mitingde konuşan Barzani, “Sorunlarının bölgesel ve merkezi hükümet arasında arabuluculuk yapmayı teklif eden uluslararası toplum olmadığını” söyledi. 

Referandumu ertelemenin ancak merkezi yönetimle referanduma denk bir anlaşma yapılmasına bağlı olduğunu kaydetti. Somut garantiler istediklerini belirten Barzani, iki-üç gün içinde referandumun ertelenmesine karşılık teklifin sunulması halinde 25 Eylül’de kutlama yapacaklarını, aksi halde sandığa gideceklerini yineledi.

‘Sınır Bağdat’la belirlenecek’

Barzani, “Referandumun alternatifi Erbil ve Bağdat arasında... Referandumun yerini tutacak ikili bir anlaşma yapılıp, ABD ve Avrupa ülkeleri tarafından desteklenir ve yerine getireceğine dair garanti verilirse olur. Ancak dürüst olmam gerekirse Bağdat bu konuda istenilen seviyede değil” diye de ekledi. 

 Dün Russia Today’e konuşan IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ise “Referandumun yapılması, hemen bağımsızlık ilan edileceği anlamına gelmiyor. Kürdistan sınırları Bağdat’la görüşmelerle belirlenecek. Gelecekte Kerkük yönetimine özel statü lazım” mesajlarını verdi.

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ