SON DAKİKA
Tümü

Genel

Anasayfa / Genel / Rezene Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Rezene Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

7 Ocak 2018 / Pazar 05:47

Rezene yol kenarlarında ve kırlarda bulunan küçük sarı çiçekleri olan yeşil yapraklı bir bitkidir. Rezene çayı ise bu bitkinin tohumlarından elde edilen, C ve B vitamini ile kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi önemli mineraller içeren bir bitki çayıdır. 

Rezene, çok eski zamanlardan beri insanların severek tükettikleri bitkilerden biridir. İnsan vücudunda sağlamış olduğu faydalar bazen tıbbi bir ilaç kadar etkili olabilmektedir. Yüzyıllardır bitkisel tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. 

FAYDALARI

-Rezene çayı bebeklere verilebilecek kadar hafiftir ve özellikle kalınbağırsak sancılarına iyi gelir. Kasları yumuşatan ve spazmlara iyi gelen rezene gaz ve şişkinliği azaltır. 

-Rezene çayı östrojenin etkilerini artırır. Bu nedenle adet öncesi sendromu, süt azlığı, menopoz belirtileri ve düşük libido gibi sorunlarda kullanılır. Rahimdeki kasları gevşettiği için adet sancıları içinde önerilmektedir.

-Ağrıyan gözlere de uygulanan rezene çayı oldukça etkili bir alternatif tedavi yöntemidir. Çay soğuduktan sonra pamuk bir ped yardımıyla gözünüzün üzerinde 10 dakika kadar bekletirseniz ağrı azalacaktır.

-Rezene çayı metabolizmayı da hızlandırır ve bu sayede kilo vermeye yardımcı olur. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. 

-Boğaz ağrılarına iyi gelir ve bronşları açar. Aynı zamanda ateşi de düşürmeye yardımcıdır.
Rezene Yan Etkileri:

Rezene bitkisi, aşırı bir şekilde ya da yanlış kullanılmadığı sürece çok ciddi yan etkilere neden olmamaktadır. Bu nedenle bu çayı düzenli ve dozunda kullanmanız gerekmektedir. Bazı insanlarda bünyenin hassas olması nedeniyle ciddi olarak yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan en önemlisi mide bulantısıdır. Vücuda çok gelen rezene, direk olarak mide bulantısı ve hatta kusma sorunlarına neden olacaktır. Bu durum kısa bir süre sonra ortadan kalkar. Bunun yanında görülen bir diğer yan etki ise karın ağrısıdır. Çok şiddetli ağrılara neden olmasa bile fazla tüketilen rezene böyle bir duruma neden olabilmektedir.

Rezene Çayı Tarifi
Bir fincan sıcak suya 1–2 çay kaşığı rezene tanesi ekleyin ve demlenmeye bırakın.
Ekstra tat için taze portakal kabuğu koyabilirsiniz.
Rezene çayının etkisini uzun süre korumak istiyorsanız, kurutulmuş çekirdekleri hava geçirmeyen bir torbada serin ve kuru yerde saklayın.
Kaynak: ajanslar

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER