1679 görüntülenme 13 Eylül 2017
Türkiye'ye S-400 sevkiyatı, ilk olarak 10 Ekim 2016'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında İstanbul'da yapılan görüşmede istişare edildi. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Temmuz sonunda yaptığı açıklamada tarafların anlaşmaya varmak üzere olduğunu belirtti. 

Ağustos'ta Rusya devlet silah ihracat şirketi Rosoboronexport Başkanı Aleksandr Miheyev, sözleşmenin henüz yürürlüğe girmediğini ve imzaya yakın olduğunu söyledi. 12 Eylül'de tarafların S-400 sevkiyatına ilişkin sözleşmeyi imzaladığı öğrenildi. Erdoğan da Ankara'nın kapora yatırdığını ifade etti.

S-400 ile ilgili arkadaşlarımız imzalarını attılar. Bildiğim kadarıyla kaparoyu da verdiler. Bundan sonraki süreç de zaten Rusya'dan bize aktarılacak kredi ile ilgili devam edecek bir süreçtir. Gerek Sayın Putin, gerekse şahsımın bu konuda kararlılığımız var.

Dünyada eşi benzeri bulunmayan S-400 'Triumf' füze savunma sistemi, uçaklar ve balistik füzeler de dahil olmak üzere hava araçlarının imha edilmesi için geliştirildi. Rusya, daha önce Çin'le S-400 sözleşmesi imzaladı. Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi, Ağustos sonunda S-400 için yaklaşık 10 başvuru olduğunu duyurdu.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ