Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2386 görüntülenme )

Rusya'dan Afganistan’a Silah!

Başkent Kabil’in askeri havaalanında düzenlenen törende silahlar teslim edildi.
Rusya Federasyonu, Afgan  güvenlik güçlerini destekleme ve terörle mücadele kapsamında, 10 bin adet AK47 model kalaşnikofu bugün resmi törenle Afgan  güvenlik güçlerine teslim etti. 

Silahların teslimi için başkent Kabil’in askeri havaalanında düzenlenen törende, Afganistan  Ulusal Güvebnlik  Danışmanı Muhammet Hanif Atmar, Rusya Kabil Büyükelçisi  Alexander   Mntytskiy'nin  yanı sıra ve birçok yetkili de hazır bulundu.

Törende konuşan Afgansitan Ulusal Güvenlik Danışmanı Hanif Atmar, Rusya’ya askeri yardımlarından dolayı teşekkür etti. Atmar, yapılan silah yardımının Afgan  güvenlik güçlerinin güçlendirmesi için önemli olduğunu vurguladı. Güvenlik  güçlerinin askeri alanda yapılan yardımlara daha çok ihtiyacı olduğunun altını çizen Atmar, Rusya’nın sadece askeri alanda değil; farklı ekonomik ve kültürel alanlarda da yardımda bulunacağını aktardı.

Afgan hükümeti ve Taliban arasından gerçekleşecek olan barış müzakerelerine değinen Atmar, “Taliban’la barış görüşmeleri, Mart ayının ilk haftasında gerçekleşecek. Elinde silah alarak hükümete karşı savaşan gruplar için bu görüşmeler büyük bir fırsat. Bu fırsatı değerlendirmeleri lazım. Afganistan  küresel barışın sağlanmasını istiyor ve barışa müspet bakan gruplarla barış yapmaya hazır. Ama teröre devam eden kişilerle hiçbir zaman barış yapmaz.” dedi. Atmar  ayrıca, Afgan  güvenlik güçlerine yaptıkları fedakârlıktan dolayı teşekkür etti. 

Programda konuşan Rusya Kabil Büyükelçisi Alexander Mantytskiy de ülkesinin bağımsız ve tarafsız bir Afganistan'ı arzu ettiğini belirtti.

Mantytskiy, Afganistan’ın barış müzakerelerine gösterdiği çabaları takdir ederek, Afganistan’a barışın sağlamasını çok istediğini ifade etti. Rusya'nın daha önce de Afganistan'a yardımda bulunduğunu ifade eden Mantytskiy, ülkesinin şu ana kadar Afganistan'a 63 helikopter yardımı yaptığını da hatırlattı. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ