Güvenlik
10 Ocak 2018 ( 7207 görüntülenme )

KRİTİK İDDİA!.. RUSYA'DAN AKAR VE FİDAN'A MEKTUP!

RUSYA: BÖLGENİZDE GÜVENLİĞİ SAĞLAYIN

Rusya'nun Suriye'deki hava üssüne yapılan saldırı ve Esad'ın İdlib'deki çatışmasızlık anlaşmasını ihlal etmesi Ankara-Moskova arasında gerginliğe neden olurken Rusya'dan Org. Akar ve Fidan'a mektup gönderildiği iddia edildi.

ÖNCE TÜRKİYE UYARDI

Türkiye, Astana’da Rusya-Türkiye-İran arasında yapılan güvenlikli bölgeler anlaşması gereğince İdlib bölgesi denetiminden sorumlu olmasına rağmen Rusya ve İran’ın Şam ordusuna destek vererek burada plan dışı askeri operasyon düzenlemekle eleştirdi.

 Ankara, Rusya ve İran’ın bu tür davranışlarının Suriye’deki işbirliğine gölge düşüreceği uyarısını yaptı.

ARDINDAN RUSYA'DAN TEPKİ

Hürriyet'ten Nerdun Hacıoğlu'nun haberine göre, Türkiye’nin İdlib uyarısına Rusya’nın tepki verdiği bildirildi. 

Rusya Savunma Bakanlığının yayın organı “Krasnaya Zvezda” (Kzıl Yıldız) gazetesi, 6 Ocak 2018 İHA saldırılarıyla ilgili bugünkü sayısında geniş bir makale yayınlayarak, Türkiye Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a mektubu gönderildiğini yazdı.

Mektubun İHA saldırılarıyla doğrudan bağlantılı olduğu belirtilerek;

"İHA SALDIRILARI TÜRKİYE'NİN KORUDUĞU BÖLGEDEN"

 “Rus askeri uzmanları, Rus üssüne saldıran 13 İHA’dan üçünün kontrolünü ele geçirerek yere indirdi. İnsansız araçlar üzerinde yapılan inceleme bunların İdlib bölgesi Muazzara kasabasından havalandıklarını belirledi. Adı geçen yerin güvenlikli bölgeler anlaşması uyarınca Türkiye tarafından sağlanması gerekiyordu" ifadesi kullanıldı. 

"GÜVENLİĞİ SAĞLAYIN"

Makalede, Rusya Savunma Bakanlığı'nın Türkiye Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a bölgede güvenliği sağlamaları yönündeki çağrının iletildiği belirtildi. 

NELER YAŞANDI?

Astana’da Rusya ve İran ile varılan uzlaşma uyarınca muhaliflerin kontrolündeki İdlib bölgesinde çatışmasızlığı izlemek için Türkiye’nin 12 ayrı gözlem noktası kararlaştırılmıştı. 

Türkiye’nin halihazırda üç gözlem noktası oluşturduğu ve yaklaşık 500 askerinin gözlemci olarak bulunduğu belirtiliyor. 

Esad rejimi son günlerde İdlib’in güneyinde kuzeye doğru bir operasyon başlatmış, buna İranlı milislerin karadan Rusya’nın da havadan destek verdiği belirtilmişti.

 Türkiye de önceki gün İdlib vilayetindeki hareketlilik üzerine garantör ülkeler Rusya ve İran’ın temsilcilerini Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak çatışmasızlık bölgeleri uzlaşmasının ihlal edildiği gerekçesiyle nota vermişti.

Kaynak: Hürriyet/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ