SON DAKİKA
Tümü

Video Haber

Anasayfa / Video Haber / RUSYA İLK KEZ GÖRÜNTÜLERİ YAYINLADI… A 100 AWACS…

RUSYA İLK KEZ GÖRÜNTÜLERİ YAYINLADI… A 100 AWACS…

19 Kasım 2017 / Pazar 06:47

Rusya’nın ‘uçan radar’ olarak da bilinen en yeni A-100 AWACS uçağının (Havadan Erken Uyarı ve Kontrol Uçağı) ilk uçuşunun videosu yayınlandı.

Rus askeri televizyonu Zvezda’nın Instagram’da yayınladığı videoda A-100 uçağının gerçekleştirdiği ilk uçuş ayrıntılı bir şekilde görülüyor. Dün gerçekleşen test uçuşunda uzmanlar, uçağın aerodinamik özelliklerini, elektronik sistemlerinin ve aygıtların çalışmasını inceledi.
Ilyushin IL-76MD-90A uçaklarının bazında geliştirilen A-100, Rus ordusu bünyesinde hizmet veren ve Suriye’de de görev yapan A-50 Havadan Erken Uyarı ve Kontrol Uçağı’nın daha geliştirilmiş versiyonu olacak.

YENİ NESİL HEDEFLERİ TESPİT EDEBİLECEK

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, daha önce yaptığı açıklamalarda gelişmiş keşif ve kontrol kabiliyetleriyle A-100 uçağının yabancı rakiplerine göre daha üstün özellikleri bulunduğunu ve yeni nesil hedefleri de tespit edebilecek kapasitede olduğunu belirtmişti.

Çok amaçlı Aktif Faz Dizi Radarı’na (APAR) sahip olan A-100, hedeflerin tespit edilmesinde ve önleme uçuşlarında, ayrıca saldırı uçaklarının gerçekleştirdiği operasyonlarda, hava, kara ve deniz hedeflerini saptamak için kullanılabilecek.Kaynak: Sputnik News

POPÜLER VİDEO
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER