SON DAKİKA
Tümü

Dünya

Anasayfa / Dünya / RUSYA UYARMIŞTI… “KİMYASAL SALDIRI”

RUSYA UYARMIŞTI… “KİMYASAL SALDIRI”

8 Nisan 2018 / Pazar 02:51
Ortalık karışıyor...

RUSYA: “ÖSO’YLA BİRLİKTE EL NUSRA KİMYASAL SALDIRI YAPACAK”

AJANSLAR: “KİMYASAL SALDIRI YAPILDI”

Suriye’de Esad rejiminin abluka altındaki Doğu Guta bölgesindeki Duma ilçesine düzenlenen kimyasal saldırıda 75 sivil hayatını kaybetti, 1000’den fazla sivil gazdan etkilendi.

Esed rejimi, Doğu Guta’da muhaliflerin kontrolündeki son nokta olan Duma ilçesinde sivillere zehirli gaz içerikli kimyasal silah saldırısı düzenlendi.

75 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Saldırıda çoğu çocuk ve kadınlar olmak üzere 75 sivil hayatını kaybetti, 1000’den fazla sivil gazdan etkilendi.

Olay yerine çok sayıda sivil savunma ekipleri sevk edildi. Sivil Savunma ekipleri, yoğun bombardıman nedeniyle tahliyelerde zorluklar çektiğini bildirdi.

RUSYA BİR GÜN ÖNCE UYARMIŞTI

Rusya’nın Suriye’deki ateşkesi izleme merkezinin Başkanı Yuriy Yevtuşenko, Suriye’nin güneyindeki silahlı grupların kimyasal silah kullanımı da dahil, bir dizi provokasyona hazırlandığını söyledi.

RUSYA: ‘EL NUSRA VE ÖSO BİRLİKTE HAREKET EDİYOR, KİMYASAL DEPOLARI PATLATMAYI PLANLIYOR’

Yevtuşenko, El Nusra ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) liderlerinin birlikte hareket ettiğini ve kontrollerindeki yerleşim birimlerinde klor içeren maddelerin bulunduğu kimyasal depoları patlatmayı planladıklarını söyledi. Yevtuşenko, patlamaların planlandığı yerler arasında Deraa’daki el Balyad bölgesi olduğunu söyledi.

“KİMYASAL ATIP VİDEO ÇEKECEKLER”

Yevtuşenko, militanların yaptıklarını geniş bir kitleye yaymak için kimyasal silah kullanımının sonuçlarına dair video çekmeyi planladıklarını, bu yolla hükümet güçlerini sivilleri öldürmekle suçlamak ve Deraa’daki ateşkese yönelik ihlallerini haklı çıkarmak istediklerini söyledi.

Yevtuşenko, kimyasal silah provokasyonu videosunu çekmek için gerekli ekipmanların sağlandığını ve hazırlıkların yapıldığını ekledi.

Kaynak: İHA/ Sputnik News

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER