Genel
15 Eylül 2017 ( 2276 görüntülenme )

S 400 KRİZİ... ABD'DEN ŞOK ATAK!..

Türkiye’nin, Rusya’dan S-400 hava savunma sisteminin alımına ABD’nin “yaptırım” uygulayabileceği öne sürüldü.

Maryland Senatörü Ben Cardin, Türkiye’nin Rusya ile yaptığı S-400 anlaşmasına ilişkin olarak Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Hazine Bakanı Steve Mnuchin’e mektup gönderdi.


BU BİR İHLALDİR

Politico sitesine göre, Senatör Cardin, Rusya’ya yeni yaptırımlara karşı çıkan Trump yönetimine gönderdiği mektupta, Türkiye - Rusya anlaşmasının Kongre tarafından geçen ay onaylanan yeni  yaptırımların bir “ihlalini oluşturduğu” savundu.

Politico sitesinde yer verilen haberde “Kongre’nin önde gelen bir demokrat üyesi, Türkiye’nin  Rusya’nın ileri hava savar silah sisteminin alımının, NATO üyesi ülkeye otomatik olarak yaptırım uygulanmasını gerektirecek bir ABD yasasını ihlal etmiş olabileceğini söyledi” denildi.

YAPTIRIM OLMALI

Cardin mektubunda yeni yaptırımların “Rusya Federasyonu ile savunma veya istihbarat bölümleriyle kayda değer bir işlem yapan herhangi bir kişiye” yaptırım getirdiğini vurgularken de “Bunlar zorunlu yaptırımlar ve ABD’nin Rusya’yı gelecekte ABD ve müttefiklerini saldırmaktan caydırma taahhüdüdür” ifadelerini kullandı.

Haberde, “ABD’nin Türkiye’ye silah satışının dondurulması, geçen hafta Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nda yapılan oturumda görüşülen konulardan biridir” denildi. 

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ