SON DAKİKA
Tümü

Ekonomi

Anasayfa / Ekonomi / ‘SARAY’DA SKANDAL’

‘SARAY’DA SKANDAL’

21 Kasım 2018 / Çarşamba 15:37
Yeni havalimanı...

FETÖ’den tutuklu olan Ömer Faruk Kavurmacı ve ortağı Hüseyin Ersan Topbaş’ın hem Cumhurbaşkanlığı Külliyesi hem de İstanbul Yeni Havalimanı’na inşaat malzemesi sattığı ortaya çıktı.

6 MİLYON TL’LİK SATIŞ

FETÖ’nün iş dünyası yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Esti Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı ve oğlu Hüseyin Ersan Topbaş’ın ortak olduğu şirket İstanbul Yeni Havalimanı ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne inşaat malzemesi sattı.

İzomaks isimli şirket 2012’de 3 milyon lira sermaye ile kuruldu ve 2012’de inşaatına başlanan o zamanki adı ‘Başbakanlık Hizmet Binası’ olan Külliye’ye şirket, 6 milyon TL’ye yakın inşaat malzemesi temin etti.

MAL VARLIKLARINA EL KONULMUŞTU

Ömer Faruk Kavurmacı; FETÖ’nün iş dünyası yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında tutukluluğu devam ederken İzomaks isimli şirketin yerine Hüseyin Ersan Topbaş, 2017’de Tardigrade isimli şirketi kurdu.

Mal varlıklarına FETÖ soruşturması nedeniyle tedbir konulduğu için Topbaş aynı adreste aynı işi yapan yeni bir şirket kurarak faaliyetlerine bu çatı altında devam ediyor. Bu şirket ile İstanbul Yeni Havalimanı’nın ise zemin kaplamalarını yapıyor. 1,3 milyon metrekare terminal binasına sahip olan alan için şirketin yaklaşık 12 milyon TL’lik malzeme verdiği tahmin ediliyor.

AYNI ADRESTELER

Kavurmacı ve Topbaş’ın sahibi oldukları İzomaks Endüstri Sanayi Ticaret Anonim Şirketi’nin iştiraki olan Tardigrade Yapı Kimyasalları Sanayi Ticaret Anonim Şirketi resmi kayıtlara göre aynı adreste faaliyetlerine devam ediyor. Her iki şirketin de sicil kayıtlarında Osmangazi Mahallesi 2638 Sokak numara 4/3 adresi yer alırken şirketlerin internet sitelerinde de her iki markanın adı bulunuyor.

YENİ ŞİRKET İŞLERİ YÜRÜTÜYOR

FETÖ’den tutuklandıktan sonra mal varlıkları ve şirketlerine tedbir konulan Ömer Faruk Kavurmacı’nın tedbiri kalkana kadar şirket faaliyetleri Topbaş’ın kurduğu yeni şirket üzerinde yürütülüyor.
Kavurmacı 8 Eylül 2016’da tutuklanmış, “epilektik atakları arttıran uyku apnesi, hipoglisemi ve hipovitaminöz hastalıklarının ileride telafisi mümkün olmayan durumlara sebebiyet verebileceği” gerekçesiyle 3 Mayıs 2017’de tahliye edilmişti. Kamuoyunda tartışmalara neden olan tahliye sonrası Kavurmacı haziran ayında yeniden tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kaynak: Sözcü

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER