SON DAKİKA
Tümü

Dünya

Anasayfa / Dünya / Şaşırtıcı beyanat!.. ‘SOYULDUK’

Şaşırtıcı beyanat!.. ‘SOYULDUK’

19 Eylül 2018 / Çarşamba 15:13
Trump...

Başkan Donald Trump Çin’e uygulanan yeni gümrük vergileriyle ilgili açıklama yaparken, “Sanki dünyanın kumbarasıyız, herkes bizi soydu” ifadelerini kullandı.

İKİLİ TİCARET ANLAŞMALARI

Trump’ın Polonya lideri ile Beyaz Saray’da düzenlediği ortak basın toplantısında Çin’e uygulanan yeni gümrük vergileri üzerinden Amerika’nın diğer ülkelerle yaşadığı ticaret savaşları da gündeme geldi. Trump bir kez daha ülkelerle ikili ticaret anlaşmalarının adil ve Amerika’nın avantajına olmadığını yineledi.

‘HERKES BİZİ SOYDU’

Trump “Sanki dünyanın kumbarasıyız. Herkes Amerika’yı soydu. Çin soydu, kusura bakmayın Devlet Başkanı ama sizin üyesi olduğunuz Avrupa Birliği de bizi soydu” diye konuştu. Trump Güney Kore ile de ticaret anlaşmasının yeniden görüşüldüğünü, yeni anlaşmanın her an imzalanabileceğini söyledi.

POLONYA: AMERİKA KALICI ÜS KURSUN, ADI “FORT TRUMP” OLSUN

Trump’ın Polonya lideri ile yaptığı görüşmede Amerika’nın Polonya’da kalıcı bir üs kurması da gündeme geldi. Polonya Devlet Başkanı kurulacak üssün adının “Fort Trump” olmasını önerdi. Başkan Trump’a göre Polonya Amerika’nın kuracağı kalıcı üs için Amerika’ya 2 milyar dolar para teklif etti. Trump teklifi değerlendirdiklerini söyledi.

RUSYA’YA KARŞI ABD ÜSSÜ

Polonya’da şu anda 3 bin Amerikan askeri konuşlu. Bölgede Rusya’nın yoğunlaşan askeri faaliyetleri sebebiyle Polonya bu askeri varlığın boyutunun artmasını ve kalıcı hale gelmesini talep ediyor.

Rusya ise geçtiğimiz Mayıs ayında Polonya’nın talebine ilişkin endişesini dile getirmiş, NATO’nun Rusya’nın sınırlarına doğru genişlemesinin Avrupa’da istikrara zarar verdiğini savunmuştu.

Kaynak: VOA Türkçe

Etiketler: , , , ,
POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER