SON DAKİKA
Tümü

Dünya

Anasayfa / Dünya / ŞAŞIRTICI TÜRKİYE AÇIKLAMASI!..

ŞAŞIRTICI TÜRKİYE AÇIKLAMASI!..

11 Eylül 2018 / Salı 20:19
ABD...

ABD: ‘İDLİB’DE ATEŞKES YAPILMALI’

TÜRKİYE: ‘İDLİB’DE ATEŞKES YAPILMALI’

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley: “Rusya ,İran ve Esad rejimi siyasi çözümle ilgilenmiyor. Türkiye bunu geçen hafta öğrendi, İdlib’de ateşkes istedi ama Rusya ve İran, Türkiye’nin bu teklifini kabul etmedi” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, BM Güvenlik Konseyinde İdlib’de bütün askeri operasyonlara son verilmesi ve ateşkes çağrısı yaptı.

ÜÇLÜ ZİRVEDE NELER YAŞANDI?

Suriye hükümeti ülkede muhaliflerle cihatçıların elindeki son bölge olan İdlib’in almak için hazırlanırken, Suriye’de nüfuzu bulunan üç ülkenin liderleri İran’ın başkenti Tahran’da buluştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani arasındaki üçlü zirve televizyonlardan da canlı yayınlandı.

ERDOĞAN: ‘ATEŞKES YAPILMALI’

Liderler, zirvede alınan kararlarla ilgili 12 maddelik bir bildiri hazırladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, deklarasyonun İdlib ile ilgili olan üçüncü maddesine ateşkes ifadesinin de eklenmesini talep etti. İdlib’e yapılacak bir saldırının felaketle sonuçlanacağını belirten Erdoğan, “Bugün burada bir ateşkes ilanı yapabilirsek inanıyorum ki bu zirvenin en önemli adımlarından bir olacaktır ve sivilleri rahatlatacaktır” dedi.

PUTİN: ‘ÖRGÜT MASADA YOK, ONLAR ADINA KONUŞAMAYIZ’

Ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bu öneriye “Gerçek şu ki, bugün bu masada silahlı muhalefetin temsilcileri yer almıyor. Dahası, Nusra Cephesi, IŞİD ve Suriye ordusunun temsilcileri de yok. Türkiye Cumhurbaşkanı genel olarak haklı. Evet iyi olurdu. Ama biz onların adına konuşamayız. Ve daha da önemlisi Nusra Cephesi ve IŞİD teröristlerinin insansız hava araçları ve bombalar kullanmayı bırakacağı konusunda da konuşamayız” itirazını getirdi.

Putin ayrıca metindeki bazı ifadelerin muğlak olduğunu kabul etti ancak bildiri çok dikkatli bir şekilde yazıldığı için değiştirilmemesi yönünde görüş bildirdi. İran Cumhurbaşkanı Ruhani de bildirinin kabul edildiğini söyleyerek, toplantıyı kapadı.

Kaynak: BBC Türkçe/ Sputnik News

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER