Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2415 görüntülenme )

Sel Rize'yi de Vurdu!

Artvin'den sonra Rize...
  RİZE’de etkili olan şiddetli yağış nedeniyle bazı dereler taştı, oluşan heyelanlar nedeniyle çok sayıda köy yolu ulaşıma kapandı.

Çayeli İlçesi Madenli Beldesi’nde bir köprü çöktü, Çamlıhemşin İlçesi’nde ilk ve orta dereceli okullar bir gün süreyle tatil edildi.

Bölgede dün gece geç saatlerde etkisini artıran şiddetli yağış, bazı yerlerde derelerin taşmasına, bazı yerlerde de heyelanlara neden oldu. İl genelinde 38 köy yolu ulaşıma kapandı. Senoz Deresinin taşması sonucu Kaptanpaşa-Çataldere karayolunda ulaşım sağlanamıyor. Su seviyesinin yüksek olduğu yolda ekipler taşkına müdahale için bekleyişini sürdürüyor. Çamlıhemşin Çat grup yolunda da yine dere taşması sonucu ulaşım yapılamıyor.

80 METRELİK KÖPRÜ ÇÖKTÜ

Çayeli İlçesi Madenli Beldesi’nde Büyükderenin taşması sonucu Gürçam Mahallesi’ne ulaşımı sağlayan yaklaşık 80 metrelik beton köprü çöktü. Çevre sakinleri, dere yatağından malzeme alınması nedeniyle köprü ayaklarının zarar gördüğünü ve bu nedenle çöktüğünü ileri sürdü. Köprünün ayakta kalan kısmına çıkan vatandaşların tehlikeye rağmen taşan dereyi izlediği gözlendi.

İLÇEDE OKULLAR TATİL

Bu arada Çamlıhemşin İlçesi’nde çok sayıda köy ve mahalle yolunun ulaşıma kapanması nedeniyle ilk ve orta dereceli okulları bir gün süreyle tatil edildi. Şiddetli yağışın sürdüğü ilçede telefon ve enerji nakil hatları da zarar gördü.

ORMAN İŞÇİSİ KAYIP

Rize'de etkili olan şiddetli yağışlar nedeniyle sel ve heyelanın olduğu Çayeli İlçesi Seslidere Köyü kırsalında dün ağaçlandırma çalışması yapan Orman İşletme Şefliği çalışanı 6 kişilik grup bölgede mahsur kaldı. İşçilerden 5'i dün gece kendi imkanları ile bir eve sığınırken, Servet Gündoğdu adlı işçi ise araçta kaldı. Sabah saatlerinde aracın yanına ulaşan işçiler arkadaşlarını bulamadı. Tüm aramalara rağmen ulaşılamayan işçi için AFAD ekipleri bölgede arama çalışması başalttı.

LİMAN ODUNLA DOLDU, DUYAN KOŞTU

Rize’nin Çayeli İlçesi’nde şiddetli yağışlar sonrası taşan Senoz Deresi’nin Karadeniz’e sürüklediği ağaç ve odunlar dalgaların etkisiyle Çayeli Liman içerisinde birikti. Tonlarca odunun limana biriktiğini duyan kadın erkek çok sayıda vatandaş kışlık yakacağını temin etmek için odun toplamaya başladı. Dev dalgalara rağmen odunları denizden çıkaran vatandaşlar motorlu testere ile parçaladı, kamyonlara yükleyerek evlerine götürdü. Vatandaşlar. ‘Kıyıya hamsi değil odun’ vurdu yorumunda bulundu.

İŞ MAKİNESİ KİRALADI

Bu arada bir vatandaş liman sahasında biriken odunları toplamak için iş makinesi kiraladı. Uyanık vatandaş kısa sürede tonlarca odunu kıyıya taşıyarak kamyonlara yükledi. Su seviyesi yüksek olan Senoz deresi denize odun sürüklemeye devam ediyor.

KAYIP ORMAN İŞÇİSİNE ULAŞILDI

Bu arada Çayeli İlçesi Seslidere Köyü'nde dün geceden itibaren haber alınmayan orman işçisi Servet Gündoğdu'ya ulaşıldı. AFAD ekiplerinin sabah saatlerinden itibaren aradığı işçinin gece heyelan nedeniyle yolun kapanması üzerine bir eve sığındığı ve geceyi burada geçirdiği öğrenildi. Yağışın devam etmesi nedeniyle evden çıkamadığı ve telefonların çekmemesi nedeniyle arkadaşlarına haber veremediği belirtildi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ