SON DAKİKA
Tümü

Dünya

Anasayfa / Dünya / Sevr mi Lozan mı? BAKIN ATAM NE DİYOR…

Sevr mi Lozan mı? BAKIN ATAM NE DİYOR…

24 Temmuz 2018 / Salı 15:40
Büyük suikast...

Türkiye sanki Lozan’ı tartışıyor gibi…
Türkiye’de ‘keşke sevr’ olsaydı diyenler de var… Hatta ‘keşke Yunan galip gelseydi’ deyip başköşeye kurulanlar da var…
Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Büyük Nutuk’ta Sevr işgalini şöyle anlatıyor;

‘Efendiler!..
10 Ağustos 1920 tarihli Sevr’de alınan karar şuydu:
Fırat’ın doğusunda ve Ermenistan, Irak, Suriye arasında kalan bölge için İtilaf Devletleri temsilcilerinden kurulacak bir komisyon özerk bir yönetim şekli hazırlayacaktı.
Antlaşmanın imzalanmasından bir yıl sonra bu bölgenin Kürt halkı Birleşmiş Milletler Cemiyeti Meclisi’ne başvurarak Kürtler’in çoğunluğunun Türkiye’den ayrı bağımsız bir devlet kurmak istediklerini ispat ederse, ve Meclis de bunu kabul ederse, Türkiye bu bölgedeki her türlü haklarından vazgeçecekti.
24 Temmuz 1923 tarihli Lozan’da, Ermenistan gündeme getirilmediği gibi, Kürdistan dosyası söz konusu dahi ettirilmemiştir’.

Konu açık.
ATATM diyor ki, Sevr Anadolu’nun işgal planıdır. Lozan bizim için başarıdır çünkü bu işgal planını yırtıp yok ettik’ diyor…

Peki Lozan’da ne oldu?
Yine bu noktada, Sevr ile Lozan’ı hiç karşılaştırmaksızın Mustafa Kemal Atatürk’ün Lozan hakkındaki düşüncelerini dikkatle okuyalım:

‘Saygıdeğer efendiler!
‘Lozan Barış Antlaşması’ndaki hükümleri öteki barış teklifleriyle daha fazla karşılaştırmanın yersiz olduğu düşüncesindeyim.
Bu antlaşma, Türk Milleti’ne karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması ile tamamlandığı sanılmış Büyük Suikast’ın sonuçsuz kaldığını bildirir bir belgedir.
Osmanlı tarihinde benzeri görülmemiş siyasi bir zaferdir’.

Konu yine açık.
ATAM diyor ki ‘Lozan’ı kendinden önceki anlaşmalarla karıştırmayınız’ diyor. Lozan, Osmanlı tarihinde benzeri görülmedik bir siyasi zaferdir’ diyor.

Ve ATAM diyor ki ‘Lozan’la Türk Milletine karşı yüzyıllardır büyük suikastı önledik’ diyor yani Lozan, bir ölüm kalım savaşı ve biz bu savaştan galip çıktık diyor.

‘BÜYÜK SUİKAST’

Atatürk, ‘Türk Milletine karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış büyük büyük suikast’ sözüyle Malazgirt’i işaret ediyordu yani 1071 Türk-Bizans savaşını… O zamanlar buna Haçlı diyorlardı.
Haçlı seferleri ta Lozan’a kadar sürmüştü.
Ve bu Haçlı’nın üç hedefi vardı: Kutsal toprakları ele geçirmek; Anadolu’yu ele geçirmek; Ve Türk hakimiyetine son vermek!

Gazi Mustafa Kemal Atatürk haklıydı…
Yüzyıllardan beri bu savaş sürüyordu.
Lozan işte bu büyük suikastı önlemişti.

Peki ya şimdi?
Şimdi Türkiye yine bu büyük suikastla karşı karşıya…
Bu büyük tehlike görülemiyor çünkü oyunun oynandığı sahnede perdeler hala kapalı…
Ama… Oyuncular yavaş yavaş kendini gösteriyor…

Erdal Sarızeybek

Kaynak: Büyük Suikast

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER