SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / ŞOK!.. DOLAR MİLYONERLERİ GİDİYOR…

ŞOK!.. DOLAR MİLYONERLERİ GİDİYOR…

5 Eylül 2017 / Salı 07:26

6 bin Dolar Milyoneri Türkiye’den Taşındı 

Mal varlığı 1 milyon doların üzerinde olan ve yüksek gelirli olarak adlandırılan ‘milyonerler kulübü’nden, 2016 yılında 82 bin kişi farklı ülkelere taşındı. 
Taşınma kararında ülkelerin politik ve ekonomik durumlarının etkili olduğu belirtilirken, en fazla göçü Fransa verdi. Türkiye’den de 6 bin milyoner başka ülkelere taşındı.
Habertürk’te yer alan habere göre, ülke değiştiren milyonerlerin sayısı gittikçe artmaya başladı. ‘Küresel Sağlık Değerlendirmesi: Dünya Zenginliği ve Göç Trendleri’ ismiyle yayımlanan rapora göre 1 milyon dolar üzerinde mal varlığı olan 82 bin kişi 2016 yılında başka bir ülkeye taşındı. 

TÜRKİYE %500 ARTIŞLA İLK SIRADA
Bir önceki yıl ise bu sayı 64 bin kadardı. Türkiye milyon kaybında yüzde 500 artışla ilk sırada yer aldı. Zenginlerin en gözde ülkesi ise Avustralya oldu. 11 bin yüksek gelirli kişi, bir önceki yıla göre yüzde 38 artışla ada ülkesini seçti. ABD ise 10 bin yeni yüksek gelirli kişiye ev sahipliği yaparak 2. sırayı aldı. 

TÜRKİYE’DEN ALTI BİN KİŞİ
Fransa’yı izleyen Çin’de herhangi bir artış gerçekleşmezken ilk 5 içerisindeki Brezilya ve Türkiye sırasıyla yüzde 300 ve 500 artışla toplam 14 bin yüksek gelirlinin diğer ülkelere göçünü engelleyemedi. Brezilya’dan 8 bin, Türkiye’den ise 1 milyon dolar üzerinden mal varlığına sahip 6 bin kişi farklı ülkelere yerleşti. 

69 TRİLYON DOLARA HÜKMEDİYORLAR

Rapora göre, 2016 yılı itibarıyla dünya üzerinde 13 milyon 600 bin kişilik 1 milyon dolar üzerinde varlığa sahip kişi bulunuyor ve 69 trilyon dolara hükmediyorlar. Ultra yüksek gelirli olarak tanımlanan 30 milyon dolar üzerindeki varlığa sahip kişiler ise 3.9 trilyon dolarlık varlıklarını 2026 yılında sonraki nesle miras bırakmış olacak.

Kaynak: HaberTürk/ Sputnik News

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER