Güvenlik
18 Mayıs 2017 ( 10412 görüntülenme )

ŞOK!.. ERDOĞAN'DAN TRUMP GÖRÜŞMESİNE TEK YANIT!..

Erdoğan: MAALESEF ABD YPG İLE YOLA DEVAM EDECEK


Daha önceki yazılarında da Erdoğan-Trump zirvesinin iki ülke ilişkilerinde olumlu veya olumsuz bir kırılma noktası olacağını savunan Hürriyet Gazetesi Genel Yayın yönetmeni Fikret Bila, kritik görüşmenin ardından Erdoğan'dan dönüş uçağında aldığı izlenimlerini yazdı. 

Bila bu günkü yazısında Erdoğan ve beraberindeki heyetin ABD ziyaretinde istediği sonucu alamadığını savundu.
İşte o yazının bazı bölümleri.

"ABD, YPG İLE YOLA DEVAM EDECEK"

Tayyip Erdoğan'ın, Beyaz Saray'da ABD Başkanı Donald Trump'la yaptığı ilk resmi görüşmede en önemli amaçlarından biri, “PKK'nın kolu olduğu çok açık olan PYD-YPG'yi silahlandırıp Rakka'ya ortak operasyon yapma” kararından vazgeçirmekti.
Erdoğan'ın bu amaçla geldiğini bilen Pentagon, planlarının bozulmasını önlemek için Beyaz Saray'a “YPG ile yola devam edecekleri” kararını önceden açıklatmıştı.
Trump'ın bu kararını değiştirmesinin çok zor olduğunu bilerek Washington'a gelen Erdoğan ve beraberindeki heyet, bu konuda istediği sonucu alamadı.

"ABD, RAKKA OPERASYONUNU PYD İLE YAPACAK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'ye hareketinden önce sorularımızı yanıtlarken, “DEAŞ'la mücadeleyi ve Rakka operasyonunu birlikte yapalım” önerisini tekrarladığını ancak Trump ve yönetiminin bu öneriye yanaşmadığını “Maalesef” vurgusuyla açıkladı.

Washington, çok önceden yaptığı “PYD-YPG tercihini”, Türkiye'nin uyarı ve önerilerine rağmen değiştirmedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rakka'nın çoktan kuşatıldığını da belirterek, ABD'nin kararını verdiğinin anlaşıldığını da ifade etti.

"TÜRKİYE ABD'NİN UYGULAMALARINA BAKACAK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelttiğimiz sorulara verdiği kapalı yanıtların taşıdığı sinyaller bu konunun Trump ve yönetimine açıkça söylendiğine işaret ediyor.
Cumhurbaşkanı'na yönelttiğimiz, “Türkiye'nin endişelerini giderecek garantiler verildi mi” sorusunu yanıtlarken, “Bunu hep söylüyorlar ama biz uygulamaya bakarız; Suriye'de oluşturduğumuz ve terörden temizlediğimiz kuşak veya sınırlarımıza yönelik bir saldırı olursa angajman kurallarını kimseye sormadan uygularız” demesi, sözlü garantilerin Ankara'yı ikna etmeye yetmeyeceği, uygulamaya bakılacağı mesajı taşıyordu.

"ABD VERDİĞİ SÖZLERİ TUTMADI"

Cumhurbaşkanı, verilen sözlerin tutulmadığını da anımsattı. Örneğin Membiç'te PKK-PYD-YPG unsurlarının Fırat'ın doğusuna çekildiğinin söylendiğini ancak bunun gerçeği yansıtmadığını, bu konuda yalan söylendiğini ima etti. Dolayısıyla Beyaz Saray'da YPG işbirliğinin Rakka'yla sınırlı olacağı, silahların Türkiye'ye karşı kullanılmasına müsaade edilmeyeceği, Suriye'nin kuzeyinde bir devlet oluşumuna izin verilmeyeceği gibi sözlerin, Erdoğan ve heyeti tarafından yeterli bulunmadığı ortaya çıkmış oldu.

Anlaşılıyor ki, uygulamada Fırat Kalkanı harekâtıyla kontrol edilen alana ve sınırlarımıza yönelik bir saldırı olursa, Türkiye askeri olarak cevap vereceğini Beyaz Saray'a iletmiş durumda".

Kaynak: Hürriyet/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ