SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / Son Hafta ‘Türkiye’

Son Hafta ‘Türkiye’

21 Mayıs 2020 / Perşembe 19:38
Gidişat...

Türkiye’de koronavirüs salgını nedeniyle bugün 27 kişi hayatını kaybetti. Can kaybı 4 Bin 249’a, toplam vaka sayısı 153.548’e yükseldi. Açıklanan son koronavirüs verilerine göre, son 24 saatte yeni vaka sayısı 961 oldu. Son 24 saatte 27 kişi hayatını kaybederken, bugün iyileşen kişi sayısı ise 1.003 olarak açıklandı. Açıklanan verilere göre toplam yoğun bakım hasta sayısı 820, toplam entübe hasta sayısı 424, bugün iyileşen hasta sayısı 1.003 oldu.

21 MAYIS 2020 DURUM

Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Koca, “Artan test sayısına rağmen pozitif çıkan vaka sayısı öngörüldüğü seviyede seyrediyor. Destek tedavisine ihtiyaç duyan hasta sayısı azalıyor. Yeni hayat tarzımız: Kontrollü Sosyal Hayat, hep birlikte tedbir. Koşulu: Maske + 1,5 metre Sosyal Mesafe.” ifadelerini kullandı.

20 MAYIS 2020 DURUM

Bakan Koca: “VAKA SAYIMIZ, 1.000’İN ALTINA DÜŞTÜ. Kaybettiğimiz hasta sayısı bugün de azaldı. Virüsle artık şartları değiştirerek, daha özgür mücadele edeceğiz. Yeni hayat tarzımız: Kontrollü Sosyal Hayat, hep birlikte tedbir. Koşulu: Maske + 1,5 metre Sosyal Mesafe.”

19 MAYIS 2020 DURUM

Bakan Koca: “Yeni vaka sayısında beklenen düzeyde bir azalma var. Yoğun bakıma ihtiyaç duyan hastalarımızın sayısı düşüyor. İyileşen hasta sayımız öngörülen seviyede. Hayat tarzımız Kontrollü Sosyal Hayat, hep birlikte tedbir. Koşulu: Maske + 1,5 metre Sosyal Mesafe.”

13 MAYIS 2020 DURUM

Bakan Koca: “YOĞUN BAKIMDAKİ HASTA SAYIMIZ İLK KEZ 1.000’in altına düştü. İyileşen hasta sayımız 100.000’i aştı. Toplam test sayımız yaklaşık 1,5 milyon. Virüse karşı asıl gücümüz: Maske + 1,5 Metre Sosyal Mesafe. Risk, en çok kalabalık ortamlarda. Uzak duralım”

İSPANYA’DA CAN KAYBINDA BÜYÜK DÜŞÜŞ
Corona salgınında yaklaşık 28 bin can kaybının yaşandığı İspanya’daki günlük can kaybı 50’nin altına indi. Son 24 saat içinde ülkede 48 kişinin öldüğü rapor edildi. Toplam can kaybı 27 bin 940’a yükselmiş oldu.

‘SEYAHAT İZNİ MOBİL UYGULAMADA’
Öte yanda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs (corona virüsü) Bilim Kurulu ile gerçekleştirdiği toplantı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca ‘Mobil uygulamanın bir diğer fonksiyonu da şudur; bireyler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını bu uygulama aracılığıyla gösterebilecek. Uçağa binerken bu uygulama serbest giriş kartı olacak. Ulaştırmada bu bilgi bizlerden göstermemiz istenecek. Bu bilgi sosyal hayata katılım söz konusu olduğunda özel bir bilgi değildir. Bu uygulamaya öncelikle şehirler arası uygulamaya geçiyoruz. Alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz.” Diyerek HES uygulaması başlattıklarını açıkladı.

HES YOK UÇUŞ YOK!..
Koronavirüs önlemleri kapsamında vatandaşların seyahatlerde HES kodu zorunluluğu getirilmişti. Konuyla ilgili olarak Türk Hava Yolları (THY) resmi internet sitesinden yolcularına yönelik bir duyuru yapıldı.

‘HES KODU YOKSA YER YOK’

Yapılan duyuruda, “Sağlık bakanlığı tarafından yürütülen ‘Hayat eve sığar’ projesine uygun olarak, yolcularımızın iç hat uçuşlarımıza kabulü, kişiye özel üretilen ‘Hayat eve Sığar (HES) kodu ile sağlanacaktır. HES kodu zorunlu bir alan olup biletleme işlemleri sırasında yolcularımızdan talep edilecektir. HES kodu üzerinden uçuşa 24 saat kala yolcularımızın sağlık durumu kontrol edilecektir. Biletleme esnasında ve havalimanında yapılacak HES kodu sorgulamalarında uçuşa elverişli olmadığı tespit edilen yolcularımız uçuşa alınmayacaktır” denildi.

‘BEBEK YOLCULARDAN İSTENMEYECEK’
Tüm iç hat yolcu uçuşlarında zorunlu hale getirilen Hayat Eve Sığar (HES) kodu, belirli bir süre geçerli olacak. HES kodu seyahat bitiş tarihinden en az 7 gün daha geçerli olması gerekiyor. Şartlara uymayan yolcuların rezervasyonları onaylanmayacak. Bebek yolcular için HES kodu aranmayacak.

Kaynak: Sağlık Bakanlığı/ Ajanslar

Etiketler: , , , ,
POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER