Güvenlik
27 Mayıs 2017 ( 1101 görüntülenme )

SÖZCÜ'DEN KAMUOYUNA ÖNEMLİ AÇIKLAMA...

‘Bunun adı ikinci hukuk tutulması’


Celal Ülgen: "İki arkadaşımızın gazetecilik faaliyetli nedeniyle tutuklanması Türk Yargısının yaşadığı ikinci hukuk tutulmasıdır. İlkini kumpas davaları sırasında FETÖ yargısı döneminde yaşamıştık. İkinci hukuk tutulmasını ise şimdi yaşıyoruz".

SÖZCÜ'DEN KAMUOYUNA AÇIKLAMA

"Sözcü için 19 Mayıs sabahı düğmesine basılan algı operasyonunda, dün gece basın ve demokrasi tarihine kara sayfa olarak geçecek bir karara imza atıldı. Arkadaşımız Gökmen Ulu ve Mediha Olgun sadece ‘haber yaptıkları' için tutuklandı. Mali İşler Sorumlusu Yonca Yücekaleli ise serbest bırakıldı". 

Kararın ardından arkadaşımız Mediha Olgun, Bakırköy Cezaevi'ne, Gökmen Ulu da Metris Cezaevi'ne gönderildi. Mahkemenin tavrını eleştiren Sözcü gazetesi avukatı Celal Ülgen kararı Ergenekon ve Balyoz gibi kumpas davalarından sonra yaşanan “ikinci hukuk tutulması” olarak nitelendirdi.

“GAZETECİLİK YAPTIKLARI İÇİN TUTUKLANDILAR"

Ülgen, Türk hukuk tarihine geçecek değerlendirmesinde “Tutuklamaya sevki yapan savcı da tutuklama kararını veren yargıç da biliyor ki bu iki gazeteci sadece mesleklerini icra ettiler. Ve herhangi bir suçları yoktu. Ancak yargının geldiği durum nedeniyle kendilerini de koruma zorunda hissediyorlar. Bu hukuk için, yargı için ülkenin yargı sistemi için üzünç kaynağıdır."  

"BU İDDİA AKLA ZİYAN"

"Tutuklama talebi bir çok konuda 8. Sulh Ceza yargıcı tarafından reddedildi. Ancak tutuklama gerekçesi, yaptığı konu insanların içini acıtacak bir nitelik taşımakta. Bu ülkenin kılcal damarlarına bile sızmış ve hatta yaverleriyle Cumhurbaşkanı’nın burnunun dibine kadar girmiş FETÖ’nün Cumhurbaşkanı’nın tatil yaptığı beldeyi gazeteciden sorması akla ziyan bir sav olmakla birlikte FETÖ’yü yeteri kadar tanımamaktır. "

"ORTADA SUÇLAMA YOK"

"İnsanlar geçmişleri ile tanınırlar. Herkes geçmişini iktidarda bulunanlar gibi sık sık resetlemez. Tutuklanan gazetecilerin geçmişleri FETÖ’cü olmadıklarını, olamayacaklarını kanıtlamaya yetmektedir. Bu akıl dışı suçlamanın altından kalkacağımıza inanıyorum. Şu anda hiçbir suçlamayı, hiçbir kanıtı , hiçbir tanık ifadesini ve hiçbir bilirkişi raporunu görmedik. Örneğin bilirkişi raporları kısıtlama kararı içinde olamaz. Buna karşın dosya bizden gizlenerek savunma isteniyor.” ifadelerine yer verdi.

“BÖYLESİ ANCAK KUMPAS DAVALARINDA GÖRÜLDÜ"

Pazartesi sabahı 9. Sulh Ceza Yargıçlığına tutuklama kararları ile ilgili olarak itiraz edeceklerini belirten Ülgen “İki arkadaşımızın gazetecilik faaliyetli nedeniyle tutuklanması Türk Yargısının yaşadığı ikinci hukuk tutulmasıdır. İlkini kumpas davaları sırasında FETÖ yargısı döneminde yaşamıştık. İkinci hukuk tutulmasını ise şimdi yaşıyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ