SON DAKİKA
Tümü

Politika

Anasayfa / Politika / ‘SULTAN KONAĞINDA ULUSLARARASI TOPLANTI’

‘SULTAN KONAĞINDA ULUSLARARASI TOPLANTI’

26 Ekim 2018 / Cuma 18:40
Vahidettin...

İstanbul’da yarın yapılması planlanan Suriye konulu Türkiye-Rusya-Fransa-Almanya zirvesinin son Osmanlı İmparatorluğu Padişahı VI. Mehmed Vahidettin’in malikânesinde gerçekleşeceği öğrenildi.

VAHİDETTİN KONAĞINDA ULUSLARARASI TOPLANTI

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın sözcüsü, Sputnik’e verdiği demeçte yarınki Suriye konulu dörtlü zirvenin son Osmanlı İmparatorluğu Padişahı VI. Mehmed Vahidettin’in malikânesinde gerçekleşeceğini söyledi. Yetkili, “Zirve cumartesi günü İstanbul’un Anadolu yakasında, Üsküdar’da bulunan (VI. Mehmed) Vahdettin’in malikânesinde yapılacak” diye konuştu.

20. yüzyılın başlarında son Osmanlı Padişahı Mehmed Vahiddin’e ait olan malikâne şu anda Cumhurbaşkanlığı’nın ofislerinden biri olarak kullanılıyor.

Tarihçi Sinan Meydan Sultan Vahidettin için şu bilgileri veriyor:

‘SEVR İŞGAL ANLAŞMASINI İMZALAYAN HEYETİ O GÖNDERDİ’

“Vahdettin, 15 yıllığına Türkiye’nin yönetimini İngiltere’ye bırakan anlaşma imzalamıştır. Bunun gibi başka gizli anlaşmaları da var. ‘Mustafa Kemal’i ve Yunanlıları Anadolu’dan defedin. Anadolu’yu 15 sene siz idare edin’ diyor. Bununla ilgili çok net belgeler var elimizde. Türkiye’yi parçalayan Serv Antlaşması’nı kendisi imzalatıyor. Saltanat Şurası düzenliyor, bu Şura’ya kendisi de katılıyor. Orada Serv Antlaşması’nın imzalanmasına karar verildiğinde itiraz da etmemiştir. Kendisi Serv’i imzalayacak heyeti oluşturup göndermiştir.”

‘İNGİLİZ HİMAYESİNDE KAÇTI’

“ Halifeliği pazarladı En önemlisi de Kurtuluş Savaşı’ndan sonra bu ülkeyi terk etmiş ve İngiltere’ye sığınarak kaçmıştır. Ben bunu şöyle yazdım, bunun belgeleri de var. Kaçarken Halifelik sıfatını kullanarak kaçmıştır. Bu çok riskli. Vahdettin ’Ben halifeyim’ diyerek İngilizlere sığındı.”

‘HALİFELİK PAZARLANIYOR’

“ İngilizlerin Vahdettin’e kucak açmasının sebebi de bu. İngiltere, Vahdettin’in halifelik sıfatını kullanmak istiyor. Çünkü, Hindistan’daki Müslümanlar ayaklanmış durumda. İngiltere’nin kendi kontrolünde bir halifeye ihtiyacı var. Onun için Vahdettin’i buradan apar topar götürüyorlar. İngiltere Vahdettin’in halifelik zırhından yararlanmak istiyor. Ve bir anlamda halifeliği İngiltere’ye pazarlamış oldu.”

Kaynak: Sputnik/ Yeniçağ

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER