Ana Sayfa
19 Eylül 2021 ( 0 izlenme )

SURİYE'DE ALARM!..

Duma'da kimyasal silah kullanıldığı iddiasının ardından binlerce silahlı muhalifin geri çekildiği bildirildi. Trump'ın "güçlü bir yanıt vereceğiz" tehdidinden sonra Şam rejimi de alarma geçti.

DUMA’DAN TAHLİYE


Suriye'nin Doğu Guta bölgesinde silahlı muhalif grupların elinde kalan son yer olan Duma'da tahliyeler devam ediyor. Kimyasal saldırı düzenlendiği iddiasından iki gün sonra Rusya’nın arabuluculuğundaki tahliyelerin sürdüğü bildirildi.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, son 24 saat içinde silahlı muhalifler ve ailelerinden oluşan 3 bin 600 kişinin Duma'dan çekildiği belirtildi.

Rusya'nın garantörlüğündeki görüşmeler sonucunda varılan anlaşmayla Mart ayında Doğu Guta'dan zorunlu tahliyeler başlamıştı. Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin verdiği bilgiye göre, bölgedeki en büyük silahlı muhalif grup olan Ceyşül İslam'ın Duma'da sekiz bin ile dokuz bin arasında savaşçısı bulunuyor.

SURİYE’DE ALARM

Duma'da Cumartesi günü düzenlenen saldırıda kimyasal silah kulanıldığı iddiasının ardından Şam yönetiminin de ABD ve Fransa'nın saldırı tehditlerine karşı teyakkuza geçtiği bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi yetkilileri Alman haber ajansı dpa'ya yaptığı açıklamada, Suriye ordusu ve müttefiklerinin Pazartesi gece saatlerinden itibaren tüm askeri havalimanlarında Şam ve çevresinde Humus, Lazkiye ve Tartus'da ABD'nin olası saldırılarına karşı alarma geçtiğini belirtti.

Kaynak: DW Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ