Dünya
08 Aralık 2016 ( 2409 görüntülenme )

Taner Yıldız ; Kaçak Elektrik PKK'ya Gidiyor

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Doğu ve Güneydoğu'daki kaçak elektrikte PKK'ın işinin olduğunu itiraf etti.
 Hükümet ile PKK arasında çözüm süreci görüşmeleri devam ederken Enerji Bakanı Taner Yıldız ”Doğu ve Güneydoğu’daki yüksek kaçak-kayıp oranının altında PKK var. Vatandaşlara PKK tarafından elektrik faturalarının ödenmemesi konusunda ciddi baskı var” dedi.

Sözcü'den habere göre elektrik abonelerinden alınan ‘kayıp-kaçak’ bedellerini yasal hale getiren kanun tasarısı TBMM Sanayi Komisyonunda ele alındı. Tasarı kanunlaştığı taktirde, Yargıtay’ın “Elektrik abonesinden kayıp-kaçak parası alınamaz” kararı da hükümsüz kalacak ve daha önce tahsil edilen kayıp-kaçak bedellerini geri almak için dava da açılamayacak.
Komisyondaki görüşmeler sırasında konuşan Bakan Taner Yıldız ”PKK, bölgede vatandaşlara elektrik faturalarının ödenmemesi konusunda telkinde bulunuyor. Vatandaşımız bunu ödememekten yana değil ama, ciddi bir baskı haline dönüşmüştür” dedi.
HUKUKA DA AYKIRI, VİCDANA DA
Tasarıyı eleştiren CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, vatandaşlardan alınan kayıp kaçak bedelinin yasal zemine oturtulduğunu, hukuki kazanımların yok sayıldığını öne sürdü. Susam, kayıp kaçak bedelinin abonelere yansıtılmasının hukuka aykırı olduğunu belirtti.
Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar da, ”Bu tasarı, Anayasa’ya, vicdana, hukuka baştan sona aykırıdır, yeniden gözden geçirilmelidir” dedi.


Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ