Gündem

Tele1.. Halk Tv.. Flash.. ‘Yağmur Gibi’

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) TELE 1, Halk TV, Flash Haber, KRT, FOX TV, Star TV ve Show TV’de yayımlanan 11 içeriğe ceza verdi.

RTÜK, Halk TV’ye ‘Kayda Geçsin’ programında Sinan Ateş ile ilgili yorumların yapılması nedeniyle Ülkü Ocakları Başkanı’nın şikayeti üzerine yüzde 3 para cezası verdi. RTÜK üyesi İlhan Taşçı, “Kanala IŞİD’in korunup kollandığı değerlendirmesi nedeniyle de %3 para cezasına hükmedildi” ifadelerini de kullandı.

TEPKİ VAR

Halk TV Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Mahiroğlu, RTÜK’ün verdiği cezayla ilgili olarak şu paylaşımı yaptı: “RTÜK rutinini bozmadı. Halk TV’yi bu ay da unutmadı! Yüzde 6 para cezası verdi! Yani bu ayki gelirimizin yüzde 6’sını alacaklar. Enflasyon rakamları arttıkça RTÜK artan giderlerini karşılamak için düzenli olarak Halk TV’ye ceza yazıyor.”

RTÜK üyesi İlhan Taşçı, sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

– Anayasa Mahkemesinin “sansüre” yol vermesinin ardından RTÜK, hükümeti eleştiren, halkın haber alma hakkı için mücadele eden yayıncılara ağır cezalar verdi. Kararlar gösteriyor ki RTÜK, gelecek günlerde daha ağır yaptırımlara hazırlanıyor. İstedikleri suskun, sinmiş bir basın…”

PEŞ PEŞE CEZALAR

– RTÜK, Merdan Yanardağ ile Emre Kongar’ın 3 ayrı programına ceza verdi. Birisi Osman Gökçek’in şikayeti! “Küçük düşürme” ve “suçlu gibi göstermekten” kanala üç kez % 3 para cezası kesildi.

 Flash Haber’e de emekli maaş ve ikramiyesini eleştirmekten % 3 İPC uygulandı.

RTÜK, Zafer Arapkirli’nin Erdoğan’ın köprü ve otoyollara zam yapılmayacağını açıklamasına karşın zam yapılmasına tepkisi nedeniyle “küçük düşürmekten” KRT’ye % 3, Hakan Fidan’ın Antony Blinken’e mesafeli tutumuyla övünülmesini komik bulması nedeniyle de % 3 İPC verdi.

Kaynak: Halk Tv

Başa dön tuşu