SON DAKİKA
Tümü

Genel

Anasayfa / Genel / Tiroidinize İyi Gelebilecek Beş Besin!

Tiroidinize İyi Gelebilecek Beş Besin!

29 Kasım 2017 / Çarşamba 05:45

Tiroid sorunları kadınlar arasında çok yaygın. Eğer siz de son zamanlarda kendinizi halsiz hissediyorsanız sebebi tiroid olabilir. Ama bu beş gıda olumlu bir etki yaratabilir. Semptomlarınız devam ederse doktorunuza görünmelisiniz.

Brezilya Fındığı

‘Selenyum’, ideal tiroid fonksiyonu için önemli bir mineraldir. Brezilya fındığı, selenyum deposudur ve birkaç adedi önerilen günlük miktarı karşılamaya yardımcı olur.

Ay Çekirdeği

Ay çekirdeği vücudunuzdaki tiroid hormonunu düzenlemeye yardımcı ‘tirozin’ aminoasidini içerir. Gün içinde biraz ay çekirdeği atıştırabilir veya smoothie’nizin içine atabilirsiniz.

Turp

Eğer tiroid beziniz aşırı faaliyet gösteriyorsa beslenmenize ‘guatrojenik’ besinler eklemeniz gerekiyor. Turp, lahana, karnabahar, brüksellahanası, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve diğer kök sebzeler popüler birer guatrojenik besindir. Gözle görülür gelişme için öğünlerinize bu besinlerden bir-iki porsiyon ekleyin.

Zencefil ve Tarçın

Bu iki baharat iyi birer tiroid düzenleyicidir. Tarçın tüm vücuda iyi gelen bir ‘antienflamatuar’dır. Zencefilse tiroid için önemli besin maddeleri olan çinko, potasyum ve magnezyum içerir. Bunları hazır karışımlar halinde değil, en doğal haliyle tüketmeye çalışın.

Kakao Tozu

Çinko vücudunuzun tiroid hormonunu düzgünce salgılamasına yardımcı olur. Günde 30-40 miligram çinko almaya çalışın. Bunu ıspanak, nohut, kaju ve yağsız dana kıyma gibi besinler tüketerek yapabilirsiniz. Şaşırtıcı ama doğal kakao tozu da çinko zenginidir. Atıştırmalıklarınıza veya tatlılarınıza doğal, işlenmemiş kakao eklemeyi deneyin.

Kaynak: ajanslar

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER