Siyaset

Toktaş Taşı Koydu.. ‘Maho Ağa’

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder başkanlığında toplandı. Önder, gündeme geçmeden önce 3 milletvekiline gündem dışı söz verdi.

AKP Eskişehir Milletvekili İdris Nebi Hatipoğlu, geçen hafta İYİ Parti’den ayrılıp AKP’ye geçmesi üzerine şahsı ve Yönetim Kurulu Başkanı olduğu şirket hakkında Meclis kürsüsünden dile getirilen “akıl almaz iftiraları” yanıtlamak istediğini söyledi.

‘ŞİRKETİN ALDIĞI TEŞVİK SİYASİ DEĞİL’

‘Bu iftiraları araştırmadan ve sormadan bazı basın kuruluşlarının yayınladığını’ ileri süren Hatipoğlu “Şirketin aldığı teşvik, siyasi herhangi bir yanı yoktur. 3 kuşaktır ne ailem ne de ben devletimin bir kuruşuna göz dikmemiştir, gırtlağımızdan haram lokma girmemiştir, bundan sonra da girmeyecektir” dedi.

‘SEKTERER YÖNETİYOR’

Hatipoğlu “Benim partinizden istifa etme nedenim, bugün ayyuka çıkan rezil dedikodulardır, iftira siyasetinizdir. Parti dediğiniz şeyin aslında bir sekreterin CEO olduğu bir aile şirketi olmasıdır” ifadelerini kullandı.

‘BANKER BİLO’DA MAHO AĞA

İYİ Parti Bursa Milletvekili Hasan Toktaş ise Hatipoğlu’nun sözlerine yanıt verirken iddialar iftira ise bunun bir devlet kurumu olan KAP üzerinden atıldığını savundu. Toktaş “Sayın Hatipoğlu, siz bize, Banker Bilo filmindeki Maho Ağa karakterini hatırlatıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

HATİPOĞLU’NUN ŞİRKETİN 1.3 MİLYAR TL TEŞVİK

Hatipoğlu’nun büyük ortağı olduğu şirkete Sanayi Bakanlığı’ndan 1.3 milyar liralık teşvik verildiği ortaya çıktı. Hatipoğlu’nun hissedarı olduğu Europen Endüstri İnşaat Sanayi ve Ticaret Şirketi için ilk olarak Mart ayında 1 milyar 35 milyon TL’lik teşvik ödemesi yapıldı.

KAP’TA AÇIKLANDI

Geçtiğimiz ay da 259 milyon TL ödendiği belirlendi. Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayınlanan kararda, “24 Mart 2023 tarihinde Güneş Enerjisi Camları yatırımımızla ilgili olarak 1 milyar 35 milyon tutarlı Bölgesel teşvik belgesinin alınmasından sonra yüzde 25 oranında daha fazla teşvik içeren Stratejik Teşvik Belgesi başvurusunda bulunulmuştu. 25 Ekim 2023 tarihi itibarıyla yatırımımızın Stratejik Yatırım kapsamında değerlendirilip uygun görüldüğü tarafımıza bildirilmiştir” denildi.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Başa dön tuşu