SON DAKİKA
Tümü

Ekonomi

Anasayfa / Ekonomi / ‘TÜRK MALLARINA KALLEŞ BOYKOT’

‘TÜRK MALLARINA KALLEŞ BOYKOT’

23 Kasım 2018 / Cuma 16:03
Suud...

Cemal Kaşıkçı cinayetinde Suudi yetkililerin dahli olduğu ayrıntılarının ortaya çıkmasının ardından Suudi Arabistan’daki bazı vatandaşlar Türk ürünlerini boykot etme kararı aldı. Bu saçma kararla ekim ayında ülkedeki Türk ürünlerinin satışı yüzde 37 düştü.

BOYKOT KAMPANYASI

Yaşanan bu olayların ardından ilişkinlerin gerildiği Suudi Arabistan’da Türk malı ürünlere boykot kampanyası başlatıldığı ortaya çıktı. Türk malı ürünlerin liste olarak yayınlandığı sosyal medyada Suudi vatandaşların kampanyaya büyük destek verdiği görüldü.

Türkiye aleyhinde söylemlerin de yer aldığı paylaşımlarda ürünlerin yanı sıra Türkiye turizmine de boykot çağrısı yapıldı. Boykot kampanyası Twitter’da uzun süre üst sıralarda yer aldı. Bloomberg’de yer alan habere göre Suudi Arabistan’da vatandaşlar Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrası Türkiye’nin olayın üzerine gitmesinden ötürü Türk ürünlerini boykot etmeye başladı.

YOĞURT VE BİSKÜVİ İLK SIRADA

Suudiler başlıca Türk yoğurdu ve Türk bisküvisi gibi ürünleri boykot ediyor. Twitter’da 500 takipçisi olan hükümet yanlısı hesap Naifco, “Amacımız ekonomiye zarar vermek değil, öfkemizi medeni bir şekilde ifade etmek” diyor.

SOSYAL MEDYADA LİSTELER DOLAŞIYOR

Suudi Arabistan’da aralarında Türk şirketlerinin bulunduğu listeler sosyal medyada dolaştırılarak bu firmaların ürünlerinin kullanılmaması talep ediliyor. Türkiye ve Suudi Arabistan arasında 4.8 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunuyor. Öte yandan dünya da Cemal Kaşıkçı cinayetine tepkiler devam ediyor.

DANİMARKA SİLAH SATIŞINI DURDURDU

Danimarka, Suudi Arabistan’a silah ve askeri ekipman ihracatını durdurma kararı aldı. Açıklamayı Danimarka Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen, kararı alma sebebi olarak gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın cinayeti ve Yemen’de yaşanan insanlık dramını gösterdi.

Kaynak: Sözcü/Yeniçağ

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER